logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ziemia Żywiecka pielgrzymuje do Matki Jasnogórksiej
 


Po raz pierwszy wyszła na pątniczy szlak w roku 1611, a w tym roku jest 405. Pieszą Pielgrzymką Żywiecką wędrującą na Jasną Górę. W poniedziałek, 29 sierpnia dotarło w niej ponad 500 osób w grupach żywieckiej i myszkowskiej, do których dołączyło kolejnych ok. 500 pielgrzymów autokarowych. Na jasnogórskim placu witał przybyłych bp diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. 
 
Pierwsza część pielgrzymki tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca (23 sierpnia) pokonując trasę 200 km w czasie 7 dni. Nieco później, 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa i pokonują 100 km. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Wśród pielgrzymów jest również grupa niepełnosprawnych. Obydwie grupy łączą się w Częstochowie u początków Alei Najświętszej Maryi Panny, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Maryi. 
 
„Rok 1611 - jest odnotowana w kronice Komonieckiego, burmistrza miasta Żywca pierwsza pielgrzymka. Opisany jest ten przemarsz, z wozami, z żywnością, od tamtego czasu minęło ponad 400 lat, i przez wieki pielgrzymują na Jasną Górę mieszkańcy Żywca i okolic – mówi ks. Stanisław Kozieł, parafia św. Floriana w Żywcu – W okresie komunistycznym pielgrzymi szli incognito, z krzyżem składanym, gdyż nie wolno było nieść publicznie drogą krzyża, a gdy była jakaś kontrola, to chowali krzyż i szli dalej”. 
 
„Pobożność maryjna jest bardzo mocno zakorzeniona wśród górali – przypomina ks. Krzysztof i dodaje – To wielka radość i łaska Boża dla nas kapłanów, że możemy być w tym rejonie, z tymi ludźmi, którzy czasem nas też wiele uczą swoją wytrwałością, zaangażowaniem, tym, że są przy Bogu, i dzięki temu nie mamy pustych kościołów, mamy z kim się modlić i kogo nauczać”. 
 
O godz. 13.30 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. 
 
Obecny na Jasnej Górze ks. inf. Władysław Fidelus, wieloletni przewodnik pielgrzymki z Żywca w podziękowaniu za 48 lat pielgrzymowania i 40 lat prowadzenia pielgrzymki na Jasną Górę otrzymał od paulińskiej wspólnoty pamiątkowy ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej i różaniec. Szczególne słowa podziękowania wypowiedział o. Tomasz Tlałka, paulin, pochodzący z ziemi żywieckiej, którego początek kapłaństwa związał się mocno z osobą ks. inf. Władysława. (posłuchaj) 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com