logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Joachim Badeni OP
Zobaczyć Boga. Wprowadzenie do kontemplacji
Wydawnictwo Esprit
 


Według ojca Joachima Badeniego kontemplacja jest "widzeniem Boga". Czy można zobaczyć Boga? Nie tylko można – trzeba zobaczyć, jeśli chcemy z Nim żyć!
 
Poza tym kontemplacja, jak mówi ojciec Joachim, jest zupełnie prosta. Do tego nie potrzeba matury, tylko wiary. Każdy człowiek jest zdolny do kontemplacji, do widzenia obecności Bożej…
 
 

Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-63621-13-1
Format: 115x195
Stron: 120
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
  
 

 
Owoc w swoim czasie
 
Co się dzieje ze mnę dalej, w tym wspaniałym planie Bożym? Przeczytajmy trzeci wiersz Psalmu:
 
Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie...
 
Ja też – jak to drzewo – zostałem kiedyś zasadzony nad płynącą wodą. Stało się to na chrzcie świętym. Przypominam sobie w tym momencie modlitwę o odnowę chrztu, o wylanie Ducha Świętego. To doświadczenie wyraża się często symboliką płynącej wody albo wybijającego źródła. Gdy działa Bóg, wtedy nie ma stagnacji. Życie Boże to nie jest stojące jeziorko, ale rwąca rzeka, która zawsze mnie porywa do przodu.
 
Drzewo, które wydaje owoc w swoim czasie... Zastanawiam się, czy moje życie odnowione w Duchu Świętym owocuje? Czy w moim życiu są dobre uczynki, cnoty, służba Kościołowi, najbliższym, rodzinie, rodzicom? I widzę, że te owoce nie są imponujące. Tu i tam pojawiły się jakieś drobne owoce, ale jest ich o wiele za mało. Zaczynam się zniechęcać. Zastanawiam się, co mi to daje – te spotkania modlitewne, rekolekcje, nabożeństwa? Pojawia się pokusa, żeby to wszystko porzucić. Jednak patrząc dalej w świetle Słowa Bożego zaczynam widzieć, że owoce zostaną wydane w swoim czasie. W każdej chwili mam być gotowy, aby te owoce się pojawiły. Owocowanie jest regulowane czasem Boga, którym jest wieczność. Ten czas jest inny od czasu ziemskiego.
 
Czytamy dalej trzeci wiersz Psalmu:
 
A liście jego nie więdną:
co uczyni, pomyślnie wypada.
 
 
Jeśli w ten sposób będę owocować – w swoim czasie – to wówczas liście tego drzewa nie zwiędną. Są różne działania w Kościele czy w świecie. Jedne więdną, a inne nie więdną. Jeśli jakieś działanie zwiędło, to znaczy, że nie było podjęte w swoim czasie, że nie było owocem Pana. Było owocem tylko i wyłącznie mojego kalendarza, mojego aktywizmu. A jeśli ten liść nie więdnie, mimo zimy, mimo warunków pozornie jak najgorszych, to znaczy, że drzewo zostało posadzone przez Pana, a Słowo Twe, Panie, trwa na wieki (Ps 119). To już nie jest owoc mojego słowa, ale owoc Słowa Pana. 

Zobacz także
ks. Andrzej Siemieniewski
Chrześcijanie myślą o swojej wierze jako o wezwaniu do zgody, miłości i przebaczenia, jako o porywającym apelu do zmiany relacji między ludźmi opartych wcześniej na odwecie i wyrachowaniu. Często jednak bywa tak, że ewangeliczne wezwanie do przebaczenia wygląda porywająco tylko tak długo, dopóki nie zderzy się z kłopotami życiowymi, które nieuchronnie przyniosą ze sobą doświadczenie niezmiernej trudności w przebaczaniu. 
 
Krzysztof Dzieńkowski SJ

Rachunek sumienia  często jest kojarzony z trudem przyznawania się do  własnych win i słabości.  To tylko część prawdy.  Znany nam święty stawiał akcent w zupełnie innym punkcie. Dla św. Ignacego Loyoli było to jedno z najważniejszych ćwiczeń duchowych, które pomagało mu w szukaniu i znajdowaniu Boga we wszystkim.

 
Paweł Hańczak OCD

Św. Teresa chce nam pokazać, jak przy pomocy pokory oczyścić i naprostować postawę wobec Boga i siebie samych, a w konsekwencji uporządkować własne życie uczuciowe. Rozwija się ona w nas wówczas, gdy uznamy we własnym sercu i potwierdzimy  życiową postawą, że Bóg jest wszystkim, że od Niego pochodzi wszelkie dobro, że sami z siebie nic nie możemy uczynić i że nie jesteśmy samowystarczalni. Święta wie, że nawet wśród osób pobożnych rozpowszechniło się wiele fałszywych koncepcji dotyczących pokory...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS