logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Stanisław Ormanty TChr
Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne... Komentarze do czytań biblijnych na rok C
Wydawnictwo Hlondianum
 


Prezentowana książka to skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii... 
 

Wydawca: Hlondianum
Rodzaj okładki: Miękka
Autor: ks. Stanisław Ormanty TChr
ISBN: 978-83-36295-944-0
Liczba stron: 704
Format okładki: B5
Rok wydania: 2013

 
 
 
 

 

Prezentowana książka to skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, tak ocenił tę książkę:
 

"Głoszenie słowa Bożego podczas celebracji pociąga za sobą uznanie, że sam Chrystus jest obecny i mówi do nas, abyśmy Go przyjęli" - czytamy w posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini o słowie Bożym w życiu i misji Kościoła Ojca Świętego Benedykta XVI. Czytanie, rozważanie i objaśnianie Pisma Świętego podczas celebrowania Eucharystii skutecznie sprawia obecność Chrystusa ukrytego pod postaciami chleba i wina, a także w słowie głoszonym w liturgii. To nadaje lekturze całej Biblii wyraźne ukierunkowanie chrystologiczne, a nawet chrystocentryczne, stawiając Jezusa Chrystusa w samym środku historii zbawienia oraz życia i wiary Jego wyznawców.

Komentarze biblijne do czytań na rok "C", autorstwa ks. dr. hab. Stanisława Ormantego TChr, znanego poznańskiego biblisty, wychodzą naprzeciw nauczaniu Magisterium Kościoła oraz najważniejszym potrzebom i wyzwaniom pastoralnym. Podkreślając jedność planu Bożego, ukazują i potwierdzają nierozerwalną więź, jaka istnieje między czytaniami ze Starego i Nowego Testamentu, a także kluczową rolę Ewangelii skoncentrowanej na Chrystusie i Misterium Paschalnym. Autor czyta i objaśnia poszczególne perykopy w świetle lektury kanonicznej, uwypuklającej jedność obydwu części Biblii oraz nieprzemijającą żywotność i aktualność ksiąg świętych, stanowiących trwałą normę wiary i pobożności chrześcijańskiej.
 

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

 
Zobacz także
ks. Tomasz Jelonek
Przyglądając się postaci Mojżesza, warto zastanowić się nad własnym życiem, trzeba popatrzeć na te wszystkie, może drobne, wydarzenia, które były wyrazem prowadzenia nas przez Boga. Wszystko, co wydaje się nawet przypadkowe, u Boga jest tak zaplanowane, aby człowiek mógł dojść do podjęcia swego powołania...
 
ks. Radosław Warenda SCJ
„Proszę księdza, ja już na Msze św. chodzę” – z nieukrywaną dumą mówi do mnie jedna z babć odwiedzanych na pierwszy piątek miesiąca. „Ooo, to świetnie, babciu, czyli ja już przychodzić z Panem Jezusem nie muszę?” – próbuję wzmocnić świadomość odzyskanych na nowo zdolności ruchowych. „E tam, do wnuczka na komputer chodzę, jak zaśpię na tę z Łagiewnik” – szybko rozwiewa wątpliwości. „Tylko czy to grzech, jak nie klękam na podniesienie?” 
 
ks. Krzysztof Porosło
Długo zastanawiałem się nad tym, dlaczego w kalendarzu liturgicznym znajduje się święto Podwyższenia Krzyża. Czy nie mogło być po prostu nazwane świętem Krzyża? Jak wywyższyć krzyż w swoim życiu? Wiele wyjaśnia historia tego święta, dlatego musimy się wybrać na wycieczkę aż do Jerozolimy IV w. Wtedy to zgodnie z tradycją w 326 r. święta Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, miała odnaleźć relikwie krzyża. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS