logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Stanisław Ormanty SChr
Żywe jest bowiem słowo Boże, skuteczne...
Wydawnictwo Hlondianum
 


 
Format: B5
Objętość: 448 stron
Cena: 33,00 zł/egz.
 
Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego Hlondianum
www.hlondianum.pl

 
IV NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
 
I czytanie: So 2,3; 3,12-13
 
Szukajcie pokory
 
Pierwsze czytanie to fragment z Księgi Sofoniasza. Sofoniasz żył w VII wieku przed Chrystusem, w czasach, kiedy w Palestynie umacniał się kult bóstw asyryjskich (około 3,5 tysiąca bożków), a który przenikać zaczął nawet na teren świątyni jerozolimskiej. Właśnie przeciwko takim zagrożeniom wystąpił prorok Sofoniasz, doprowadzając w 622 r. do wielkiej reformy religijnej, która zapowiada – jak to za chwilę usłyszymy: „Reszta Izraela nie będzie czynić nieprawości ani wypowiadać kłamstw. I nie znajdzie się w ich ustach zwodniczy język”… jest to możliwe – podpowiada Sofoniasz, jeśli człowiek zwracać się będzie we wszystkich okolicznościach swojego życia do Boga; jeśli będzie miał odniesienie we wszystkim do Niego. Dlatego prorok Sofoniasz wzywa do szukania Pana, sprawiedliwości i pokory. Szukanie Boga to zwrot, który posiada bogate znaczenie: może oznaczać uczęszczanie do miejsca świętego, szukanie pouczenia lub rady, wyrażać też może różnorakie formy oddawania czci Bogu. Najbardziej konkretnie: „szukać Pana” to spełniać to, co jest Jego wolą.
 
Szukanie Boga jest mądrością człowieka i zawsze z korzyścią dla szukającego, jest związane z głęboką radością.
 
Słyszymy także w tym czytaniu trzykrotnie o pokorze: „Szukajcie Pana, wszyscy pokorni ziemi” oraz: „szukajcie pokory”, a także „Zostawię pośród ciebie lud pokorny i biedny, a szukać będą schronienia w imieniu Pana”. Pokora to prawda o sobie; kto poznaje prawdę o sobie, ten inaczej ustawia relacje do Boga i drugiego człowieka. Człowiek pokorny będzie we wszystkim przyznawał rację Bogu, natomiast człowiek pyszny będzie uzasadniał swoje racje. Relacja człowieka pokornego z Bogiem jest relacją głębokiej przyjaźni, co prorok przedstawia za pomocą obrazu pasącej się spokojnie trzody. Zwroty: „paść się” i „wylegiwać” prorok Sofoniasz zaczerpnął z życia pasterskiego. Wypasanie trzód i odpoczynek są obrazem dobrobytu i szczęścia, których człowiek będzie doświadczał z chwilą przyjścia Mesjasza. Oczywiście chodzi o dobrobyt i szczęście w głębszym wymiarze, tzn. w wymiarze duchowym.

Zobacz także
ks. Michał Olszewski scj
Wiele razy dodawało się na końcu zdania: „jak Bóg pozwoli”, czy „jeśli Bóg zechce”. Dzisiaj człowiek uzurpuje sobie bezwzględne prawo do rozporządzania samym sobą i nie chce słuchać, że jest jakiś Boży plan dla każdego z nas, który gwarantuje szczęśliwe życie doczesne i wieczne. Nie jest to też wyssane z palca, ale sam Bóg o tym mówi na kartach Pisma Świętego. Przytoczyć tu trzeba choćby za Jeremiaszem: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię” (Jr 1, 5). Czy za Izajaszem: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem. Wezwałem cię po imieniu, tyś Moim!” (Iz 43, 1)
 
s. Ewa Maria OCD

Staliśmy się dziś świadkami wielu uzdrowień dokonanych przez Pana. Przyjrzyjmy się im, otwierając się na naukę z nich płynącą. Po pierwsze zwróćmy uwagę na postawę Szymona i Andrzeja, którzy wprowadzając do domu Chrystusa, powiedzieli Mu o chorobie teściowej Piotra. Po prostu „powiedzieli Mu o niej”. Apostołowie przedstawili Jezusowi sytuację. Niczego nie żądali, niczego się nie domagali, na nic nie nalegali. Oddali wszystko w ręce Nauczyciela

 
Aneta Pisarczyk

Gdy dzieci dorastają rola rodziców się zmienia. Dorosłe dzieci szukają w nas raczej towarzyszy niż nauczycieli, osób wspierających niż mówiących, jak powinny żyć. Jak zatem budować dobre relacje z dorosłymi dziećmi, wtedy gdy ich decyzje i codzienne wybory budzą naszą dezaprobatę? Czy pouczać? Dawać rady? A może życzliwie wspierać i po prostu być blisko?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS