logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
"...stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)
materiał własny
 


"...stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)

Co oznacza wyrażenie: "Bóg stworzył niebo i ziemie"?

Kiedy mówimy o "tworzeniu" przez artystę, wówczas mamy na myśli to, że zgodnie ze swymi ideami przekształca on drewno lub dźwięk. Dzieło powstaje w wielkim trudzie, w pocie czoła, pod uderzeniami młota. Boże tworzenie jest inne. On kształtuje swe twory bez trudu. Nie musi zmagać się z opornym materiałem. Nie potrzebuje żadnego tworzywa. Bóg powołuje swe twory z nicości.

Bóg stworzył niebo i ziemię. Izraelicie brakowało słowa na określenie całości stworzenia. Nie miał on pojęcia kosmosu lub wszechświata. Wobec tego posłużył się pojęciami nieba i ziemi. Chciał przez to powiedzieć: Bóg stworzył wszystko, co jest ponad człowiekiem, i wszystko, co jest poniżej niego. Wszystko, czym jesteśmy i co mamy, więcej jeszcze: wszystko w ogóle jest nam dane i darowane przez Boga - Stwórcę wszystkiego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Kościół podobno nie ma nic przeciwko paleniu zwłok, jeśli zmarły nie odniósł się do tej sprawy z pogardą dla nauki o zmartwychwstaniu ciał. Ojciec jednak radził raczej grzebać na cmentarzu i oddać ciału hołd. Stwierdzam jednak, że coraz więcej Polaków z powojennej emigracji pali zwłoki.
 
Ks. Eligiusz Piotrowski
Pojawieniu się pierwszej encykliki Benedykta XVI towarzyszyło spore medialne zainteresowanie. Można było odnieść wrażenie, że autor, przesuwając termin jej opublikowania, starał się wywołać marketingowy efekt. I choć nie reklama była powodem terminowych perturbacji, to bez wątpienia dało się wyczuć swego rodzaju wyczekiwanie. Pierwsze gorące komentarze były zdecydowanie ciepłe i pozytywne, tak w ojczyźnie Papieża, jak w Europie i świecie, nie wyłączając Polski...
 
ks. Tomasz Stroynowski
Czy zatem my jesteśmy wolni? Być może, że tak jasne postawienie sprawy napawa nas nie pokojem i lękiem, ale nie trzeba się bać wolności. Trzeba raczej stawać się wolnym i mieć przed oczami nasz ostateczny cel życia. Zróbmy tylko pierwszy krok w stronę wolności a następne przyjdą same.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS