logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
”Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku”. Warszawiacy z pamięcią o św. Janie Pawle II
 


Kulminacją obchodów 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II była modlitwa na Placu Piłsudskiego. O godz. 21.37 zabrzmiał utwór "Cisza" odegrany na trąbce. Rocznicowe obchody zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II.
 
„Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku” – te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Warszawie podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny były mottem obchodów 12. rocznicy śmierci papieża Polaka, zorganizowanych w niedzielę w stolicy przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża, o 21.37, tradycyjnie już zabrzmiał utwór „Cisza” w wykonaniu żołnierza Wojska Polskiego.
 
Przez cały dzień wolontariusze Centrum Myśli Jana Pawła II w niedzielę rozdawali w centrum stolicy okolicznościowe wlepki ze słowami i wizerunkiem papieża Polaka.
 
Po południu w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbył się koncert papieski, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II”. Utwór autorstwa Jana Krutula wykonali soliści: Inga Poškutė i Robert Gierlach oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i orkiestra pod batutą samego kompozytora.
 
Kulminacją całodziennych obchodów było wieczorne skupienie i modlitwa na Placu Piłsudskiego, a także występ Chóru Centrum Myśli. Był to krótki koncert przepleciony fragmentami dźwiękowymi ze słowami Jana Pawła II.
 
Na Placu obecni byli m.in. stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tego wieczoru Stadion PGE Narodowy wyświetlił napis #warszawaJP2, natomiast Zamek Królewski i siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa zostały oświetlone okolicznościową grafiką papieską.
 
Przed godziną 21.37 proboszcz stołecznej archikatedry ks. Bogdan Bartołd przypomniał, że św. Jan Paweł II był tym, który zaapelował do całego świata, by nie bać się otworzyć drzwi Chrystusowi. Uczestników warszawskich obchodów rocznicy śmierci papieża Polaka nazwał „duchowymi dziećmi Jana Pawła II”.
 
Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II wskazał, że mieszkańcy stolicy upamiętniający odejście papieża to szczególna wspólnota duchowa, która nie tylko spotyka się co roku 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego, ale przede wszystkim stara się realizować nauczanie papieskie w życiu codziennym.
 
O godz. 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy stolicy jak co roku usłyszeli na Placu Piłsudskiego utwór „Cisza” na trąbkę w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Zebranych na Placu Piłsudskiego pobłogosławił kard. Kazimierz Nycz.
 
– Dziękuję wam, którzy przyszliście tu jako świadkowie tego dnia sprzed 12 lat, gdy ten plac zapełnił się w zadumie i modlitwie za Jana Pawła II. Wierzyliśmy mocno, że poszedł tam, gdzie nas prowadził: do domu swojego Ojca w niebie. Wyczuwaliśmy wtedy jego świętość, więc łatwiej było nam przyjąć to odejście. Choć smutek był wielki. Pamiętajmy o tym dniu, tak jak pamiętamy o człowieku, mówiąc o pokoju. Pamiętajmy, by tę tradycję co roku tutaj utrzymywać i przekazywać następnemu pokoleniu – mówił kard. Nycz, błogosławiąc mieszkańcom stolicy w godzinę odejścia papieża.
 
Hasło tegorocznych obchodów rocznicy śmierci Papieża nawiązywało do jego słów skierowanych do przedstawicieli władz państwowych na Zamku Królewskim w Warszawie podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 r. (w czerwcu br. przypadnie 30. rocznica tego wydarzenia): „Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku. Pamiętajcie o jego prawach, które są niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszania się i wypowiadania swoich poglądów. Pamiętajcie o jego godności, w której muszą się spotykać poczynania wszystkich społeczeństw i społeczności. Wtedy bowiem wszystkie one: społeczności, społeczeństwa, narody, państwa, żyją pełnym, autentycznie ludzkim życiem, kiedy godność człowieka, każdego człowieka, nie przestaje ukierunkowywać od samych podstaw ich bytowania i działalności. Wszelkie naruszenie i nieposzanowanie praw człowieka stanowi zagrożenie dla pokoju”.
 
KAI, „Gość Warszawski”
www.archwwa.pl