logo
Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Bianki, Borysa, Wawrzyńca – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Górzyński: Bez bliskości z Jezusem nie zmierzymy się z Tajemnicą Jego Krzyża
 


Na rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczysta msza św. z obrzędem poświęcenia palm. Liturgii przewodniczył i homilie wygłosił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Wierni z archidiecezji warmińskiej mogli uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem transmisji w lokalnych mediach.


Podczas liturgii odbyło się poświęcenie palm znakiem krzyża, a także został odczytany fragment Ewangelii opisujący mękę i śmierć Pana Jezusa. – Dzisiaj oba te wydarzenia jesteśmy wezwani przeżywać w ciszy naszych domów w fizycznej łączności tylko z najbliższymi ale, jak zawsze, w duchowej łączności ze wszystkimi uczniami Chrystusa, którzy te same treści dzisiejszej niedzieli przeżywają w sytuacji podobnej do naszej – mówił w swojej homilii abp Górzyński.

 

– Obecna sytuacja to także okazja dla nas do spojrzenia na siebie i do oceny naszych postaw, Z kim się utożsamiam, gdy słucham o uczestnikach tych biblijnych wydarzeń. Czy pasuje do nas rola uczniów, którzy spełniają polecenie Pana Jezusa, choć nie do końca je pojmują? Czy jesteśmy kimś z tego rozentuzjazmowanego tłumu, który kroczył w procesji, krzyczał hosanna, słał pod nogi świeżą zieleń i płaszcze? A może pasuje do nas rola zajętych swoim życiem mieszkańców Jerozolimy, którzy pytają ze zdziwieniem, co się takiego stało, kto przybywa robiąc tyle zamętu? Te pytania są ważne, bo mają swój ciąg dalszy. Bo jeśli jestem Jego uczniem, to na ile dzielę Jego los, który się za chwilę dokona? Jeśli wyznawcą, to czy aby na pewno w dobrej i złej doli? Jeśli obserwatorem, to może czas najwyższy podjąć decyzję o zaangażowaniu osobistym? – pytał Metropolita Warmiński.

 

Przypomniał także, że – Bez bliskości z Jezusem nie zmierzymy się z Tajemnicą Jego Krzyża, która jest kluczem do zrozumienia naszej wiary. Nie pojmiemy tego o czym mówił św. Leon Wielki, że „Krzyż Chrystusa jest źródłem wszelkich błogosławieństw i przyczyną wszystkich łask. Dzięki niemu wierzący czerpią moc ze słabości, chwałę ze wzgardy i życie ze śmierci”. Przeżyjmy ten szczególny Wielki Tydzień jak najbliżej Pana Jezusa, aby jak najgłębiej pojąć Tajemnicę Jego Krzyża, bez której nie ma zmartwychwstania – zakończył abp Górzyński.

Niedzielna msza święta z olsztyńskiej katedry św. Jakuba transmitowana była przez lokalne media. Podobnie będzie w czasie Triduum Paschalnego.

 

Wielki Czwartek – 9 kwietnia 2020 r.

10:00 – Msza Krzyżma w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
19:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Wielki Piątek – 10 kwietnia 2020 r.

19:00 – Liturgia Męki Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Wielka Sobota – 11 kwietnia 2020 r.

20:00 – Wigilia Paschalna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Niedziela – 12 kwietnia 2020 r.

6:00 – Msza św. Rezurekcyjna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
11:00 – Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Poniedziałek – 13 kwietnia 2020 r.

11:00 – Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

archwarmia.pl

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー