Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Niedziela, 05 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Ireny, Katarzyny, Kleofasa, Wincentego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Archidiecezja Lubelska dziękuje za ŚDM
 


 
38. Piesza Pielgrzymka Arch. Lubelskiej dotarła w niedzielę, 14 sierpnia ok. godz. 11.00 pod Szczyt jasnogórski. Trasę 320 km pokonało w tym roku 2 tys. pątników w 18 grupach. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 4 miesiące, a najstarszy 85 lat. Pielgrzymi pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec” wędrowali 12 dni. 
 
Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Mirosław Ładniak. W drodze wspomagało go: 51 księży, 14 kleryków oraz 10 sióstr zakonnych. Na Jasnej Górze na pielgrzymów czekał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. 
 
„Pielgrzymowaliśmy pod hasłem ‘Miłosierni jak Ojciec’, a dziękowaliśmy przede wszystkim za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, prosząc o jak największe, jak najobfitsze owoce w życiu Kościoła i każdego z nas – mówi ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki - Jednocześnie również dziękowaliśmy za ŚDM w Częstochowie, które dzisiaj dokładnie mają swój jubileusz 25-lecia. Takim głównym elementem było poszukiwanie, w jaki sposób możemy odkrywać miłosierdzie Boga w naszym życiu. Pomagał nam w tym Kuba Kornacki, aktor, ewangelizator, który głosił nam rekolekcje. Jednocześnie, zgodnie z papieską zachętą, codziennie rano rozważaliśmy uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy, a wieczorem, z racji 1050-lecia Chrztu Polski, dziękowaliśmy za najważniejsze etapy historii naszego narodu, jakże mocno powiązane z życiem Maryi, z naszą wiarą, i z odniesieniem do Kościoła”. 
 
„Uczucia tutaj bardzo radosne, optymistyczne, pozytywne, wielka radość, szczęście. Wraca ten entuzjazm, umocniona wiara, to szczęście w sercu, że dotarliśmy do Pani Jasnogórskiej - opowiada ks. Paweł Ziętek z parafii św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Było w grupie kilka osób, które brały udział w Światowych Dniach Młodzieży. Myślę, że ta atmosfera tego wielkiego święta młodych w Krakowie także przeniosła się na pielgrzymkę, na atmosferę w grupie, na atmosferę, która nas wiodła na tym szlaku pątniczym na Jasną Górę”. 
 
„Główna intencja, która rozbrzmiewała w Różańcu, to była intencja o dobrego męża, o dobrą żonę w tym roku, ale również w sprawach życiowych problemów - opowiada Magda, porządkowa z grupy 9. akademickiej – Pielgrzymi się bardzo słuchają porządkowych, są niektórzy kierowcy, którzy myślą, że wiedzą lepiej niż porządkowi, ale później i tak przyznają nam rację”. 
 
Wszystkie grupy, po wejściu na plac jasnogórski, ustawiły się razem, i odśpiewały wspólnie dwa hymny Światowych Dni Młodzieży: w Krakowie „Błogosławieni Miłosierni” oraz w Częstochowie „Abba Ojcze”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com