Chanel Santini Katolik.pl - "Demokratyzacja" Kościoła
logo
Niedziela, 29 marca 2020 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
"Demokratyzacja" Kościoła
materiał własny
 


"Demokratyzacja" Kościoła

Ksiądz mówił, że demokracji nie wolno wprowadzać w Kościele. Czy jednak kolegialność, w której uczestniczą biskupi w łączności z papieżem, nie jest w pewnym sensie demokracją?

Wprowadzenie w Kościele zasady suwerenności ludu albo zasady większości jest wykluczone. W Kościele rozstrzyga nie głos większości, ale to, co mówi Ewangelia Chrystusowa, powierzona w sposób szczególny powołanym świadkom. Inna sprawa to pewien demokratyczny styl i sposób działania, mogący przyczynić się do aktywizacji wspólnot parafialnych, umożliwić w większym stopniu współpracę, usprawnić obieg informacji i stworzyć warunki, w których decyzje podjęte po dogłębnych naradach zostaną chętnie przyjęte i zrealizowane. Temu zadaniu służą gremia podejmujące współodpowiedzialność w Kościele. Władza kolegialna sprawowana przez biskupów wespół z papieżem tylko w pewnym sensie zbliża się do demokracji, przez troskę o to, by żadna dobra myśl lub inicjatywa nie została zaprzepaszczona.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
W którym roku narodził się Jezus Chrystus?
 
Fr. Justyn
Mój mąż po wielu latach religijnej gnuśności zapalił się do spraw wiary. Wszystkim się interesuje, wszystko analizuje, dużo czyta na tematy religijne. Potyka się jednak na jednej trudności: według niego Kościół jest za bogaty. Księża powinni naśladować ubóstwo św. Franciszka, mniej dbać o wystawność kościołów i luksus w życiu prywatnym, Chciałabym pomóc mu w przezwyciężeniu tej trudności.
 
br. Kajetan
Słowo dom kojarzy mi się z rodziną, w której się wychowałem, w której stawiałem pierwsze kroki, nabierałem sił, aby przygotować się do życia. Ale dla mnie dom to również Kościół – rodzina ochrzczonych, która ma konkretny cel: zbawienie – życie wieczne.
 
___________________
 
 reklama