logo
Sobota, 05 grudnia 2020 r.
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny, Geralda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"I z duchem twoim"
materiał własny
 


"I z duchem twoim"

Wielokrotnie w czasie Mszy kapłan zwraca się do wiernych z pozdrowieniem: "Pan z wami". Wówczas odpowiadamy: "I z duchem  twoim". Dlaczego odpowiadamy na to piękne i proste wezwanie w sposób staromodny i mało zrozumiały? We Mszy angielskie/pozdrowienia kapłana i odpowiedź wiernych są jasne: "The Lord be with you" - "And also with you".

Za utrzymaniem formuły: "I z duchem twoim", przemawiało kilka racji. Językoznawcy polscy (a także francuscy, włoscy, hiszpańscy, portugalscy) uznali, że formuła: "I z tobą", jest zbyt poufna. Dla Anglosasów zaimek "you" oznacza zarówno "Pan", jak i "ty". Dalej, wyrażenie: "I z tobą", jest dość krótkie i stwarza kłopoty w śpiewaniu.

Formuła: "I z duchem twoim", jest tzw. hebraizmem biblijnym. W języku hebrajskim "duch" oznacza całą osobę. Chrześcijanie z kręgu kultury grecko-rzymskiej oznaczali później słowem "duch" Ducha Świętego, który został przekazany w szczególny sposób kapłanowi, aby sprawował Ofiarę eucharystyczna w imieniu Chrystusa. Gdy więc odpowiadamy kapłanowi: "I z duchem twoim", nasza odpowiedź może mieć także tę treść: "Niech udzielony ci w dniu święceń Duch Święty będzie z tobą, abyś należycie spełniał swa kapłańska funkcję". Słowem, nasza odpowiedź: "I z duchem twoim", ma bogata treść i nie wymaga zmiany.

 
Zobacz także
Fr. Justin
Od kiedy Watykan posiada flagę i co ona symbolizuje?
 
Fr. Justin
Czy pierwsi kuzyni mogą zawrzeć katolicki związek małżeński?
 
ks. Janusz Stańczuk
Wielki Post przypomina o sensie ludzkiego życia. Mieszkając na ziemi, zasługującej na szacunek, jako dar Boży, żywimy się – póki co – odpadkami ze stołu Pańskiego. Skutek (niektórzy mówią: kara) grzechu pierworodnego. Powrót do pełnej uczty będzie możliwy po całkowitym oczyszczeniu, a Wielki Post przypomina nam, gdzie rozlewają się plamy grzechu.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー