logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Klejnoty z Jasnej Góry zabłysną na Zamku Królewskim w Warszawie
 


Cenne eksponaty z Jasnej Góry będzie można oglądać na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w.” na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród darów wotywnych i precjozów, które można będzie zobaczyć w stolicy, znajdą się m.in. sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej - diamentowa (po raz pierwszy w historii opuściła mury Jasnej Góry) i rubinowa. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 29 maja. 
 
Wystawa, którą oglądać będzie można od 30 maja do 4 sierpnia, jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa ekspozycją poświęconą klejnotom w dawnej Polsce. 
 
Zaprezentowanych zostanie blisko pięćset zabytków wypożyczonych od ponad 80 właścicieli, które pokazują kunszt jubilerów z terenów całej Rzeczypospolitej. 
 
Prawdziwym świętem dla amatorów historii i koneserów pięknych przedmiotów stanie się prezentacja najcenniejszych precjozów z Jasnej Góry. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zobaczyć z bliska obie najstarsze sukienki Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – rubinową i diamentową. Na każdej z nich znajduje się po kilkaset klejnotów, stanowiących wymowne świadectwo pobożnej hojności przodków. Podziwiać można będzie również ponad metrowej wysokości złotą monstrancję z 1672 r., wykonaną z użyciem kilku tysięcy diamentów, przez warszawskiego jubilera jako upamiętnienie ocalenia Jasnej Góry przed Szwedami podczas potopu. 
 
„Jansa Góra współtworzy tę wystawę przez przekazanie na ekspozycję najcenniejszych skarbów ze Skarbca Jasnej Góry – mówi o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze - Jest monstrancja Wacława Grottkego i monstrancja z ok. 1670-1680 r., są dwie najstarsze sukienki: rubinowa i diamentowa, są ornaty: ornat Królowej Bony i drugi, z kompletu liturgicznego perłowego, ornat Konstantego Sobieskiego, są różańce pamiątkowe, oraz inne wybrane klejnoty, precjoza z ekspozycji Skarbca jasnogórskiego, np. fragmenty dekoracji korony tzw. władysławowskiej, którą podarował na Cudowny Obraz Król Władysław IV”. 
 
Wypożyczone eksponaty były prezentowane w jasnogórskim Skarbcu i Muzeum 600-lecia: „Stanowiły najpiękniejszą cześć ekspozycji – zauważa o. kustosz - Może z takim jednym wyjątkiem, a mianowicie – tzw. monstrancja Kordeckiego, czy inaczej wotum dziękczynne za cudowną obronę Jasnej Góry, która powstała w 1672 r., dotychczas nie była eksponowana. Dopiero na uroczystość jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości w zeszłym roku, w listopadzie, umieściliśmy ją na ekspozycji Skarbca. Ona znana była z opisów, z opracowań, a teraz znalazła się też i na Zamku Warszawskim”. 
 
Jak podkreśla o. Rudziński, wszystkie wypożyczane eksponaty zostały najpierw zinwentaryzowane: „Dokładny opis, fotografie, i zostały też odpowiednio zabezpieczone, przygotowane do wystawy, oczyszczone, bo przecież zazwyczaj są eksponowane w Skarbcu i rzadko się otwiera takie gabloty, i dlatego trzeba było je dokładnie odczyścić. Odzyskały dawny blask, dawne piękno”. 
 
„Niesamowitą wartość mają sukienki, przede wszystkim wartość jubilerską i wartość historyczną. Znajdują się na nich brosze, precjoza, klejnoty, które są arcydziełami – opowiada o. kustosz - Dobór klejnotów, historia każdego z nich, niektóre są unikalne w skali europejskiej, niektóre są przedziwnej wartości artystycznej, wykonane z rzadkich minerałów, czy też stanowią unikaty, jeżeli chodzi o ikonografie - to wszystko jest zinwentaryzowane. Opisany jest każdy klejnot, a na sukience rubinowej, która często zdobi Cudowny Obraz Matki Bożej, znajdują się 894 sztuki klejnotów. Każdy z tych klejnotów, każda z tych dekoracji jest dokładnie zinwentaryzowany, każdy posiada fotografię, kartę katalogową, historię, rozpoznany materiał, i jeżeli jest, bibliografię. Mamy opracowany zbiór przez najlepszych specjalistów. Przygotowały je dwa zespoły pracujące dla Wawelu”. 
 
Ponadto wystawa prezentować będzie cały zespół kosztowności, w tym fundacje rodu Tyszkiewiczów sprowadzone z Wilna. Z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie, a także muzeów we Florencji, Bernie, Monachium, Uppsali i Nowym Jorku dotrą klejnoty fundowane przez polskich monarchów, przede wszystkim Bonę Sforzę i Zygmunta Augusta. Szczególnie ciekawy dokument − barwny rysunek królewskiej korony – wypożyczony zostanie ze zbiorów berlińskich. Nawet dzieła już pokazywane, jak choćby klejnoty i portrety dostojników, pozyskane z Zamku Królewskiego na Wawelu czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – zajaśnieją w nowym, nierzadko zaskakującym świetle. Stanie się tak dzięki konfrontacji z ich równie kosztownymi „bliźniakami”, odkrytymi jako dekoracja naczyń liturgicznych – szczerozłotych kielichów czy monstrancji i relikwiarzy. 
 
Na ekspozycji pojawią się też bardzo nietypowe kosztowności – zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów, urządzenie do higieny uszu i zębów czy przyrząd do mierzenia diamentów. 
 
wykorzystano informacje ze strony: www.zamek-krolewski.pl 
www.jasnagora.com