logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert na 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki
 


Koncert symfoniczny sakralnych dzieł Stanisława Moniuszki, zorganizowany z okazji Roku Moniuszkowskiego w 200. rocznicę urodzin kompozytora, odbył się we wtorek, 9 grudnia o godz. 19.00 w bazylice jasnogórskiej. Koncert stanowił muzyczne dopełnienie II Konferencji Maryjnej „'Tam Twoje serce, kędy skarb przebywa'. Jasna Góra - skarbiec kultury polskiej i europejskiej”, która trwała w dniach 9-10 grudnia w Klasztorze Paulinów na Jasnej Górze oraz na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

 

Chór Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej wykonał utwory Stanisława Moniuszki (1819-1872): Msza Polska D-moll, Motet veni Creator, Motet Vide Humilitatem, Msza łacińska Es-dur, Motet Ne Memineris. Jako soliści wystąpili: Joanna Zawartko - sopran, Anna Bober - alt, Sebastian Mach - tenor, Rafał Pawnuk - bas/baryton.

Grą na organach towarzyszyła chórzystom Anna Firlus, oraz kwintet smyczkowy w składzie: Adam Pastuszka i Wioletta Szopa-Tomczyk - skrzypce, Dymitr Olszewski - altówka, Bartosz Kokosza - wiolonczela i Michał Bylina - kontrabas.

 

Honorowy patronat nad koncertem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, Agnieszka Komar-Morawska, dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, prof. Norbert Sczygiol, Rektor Politechniki Częstochowskiej, ks. Marek Cisowski, reprezentujący WSD w Częstochowie, Lidia Dudkiewicz, członek rady programowej Telewizji Polskiej, oraz uczestnicy konferencji, społeczność akademicka uniwersytetu i miłośnicy muzyki Stanisława Moniuszki.

 

List od wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego odczytała Agnieszka Komar-Morawska. „Nich dzieła Stanisława Moniuszki, które zabrzmią dziś w wykonaniu znakomitych solistów i Chóru Polskiego Radia w bazylice jasnogórskiej, miejscu kształtującym duchowy wymiar naszego Narodu, skierują myśli ku wartościom najistotniejszym. Słuchaczom i organizatorom dzisiejszego koncertu życzę satysfakcji ze wspólnego przeżywania sztuki muzycznej w służbie sacrum” - pisał w liście minister Piotr Gliński.

 

„W czasie koncertu zabrzmiało Credo - mówił na zakończenie abp Wacław Depo - A jednym z artykułów Credo jest wiara w tajemnicę obcowania świętych, a ona jest przede wszystkim łącznością i więzią pomiędzy wspólnotą zbawionych, a nami, którzy pielgrzymujemy na ziemi. Ja myślę, że takim cichym, ale w tej tajemnicy obecnym, był Stanisław Moniuszko, dzięki waszemu artyzmowi, zarówno muzyki, jak i śpiewu. Bardzo się cieszę, że on, który swoje życie związał z Wilnem, ale nie tylko, poprzez swoje początki i swoją tam pracę, a później z Warszawą, łączy to, co w nas tutaj jest również bardzo mocną struną, a mianowicie Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, ‘Tej co w Ostrej świeci Bramie’ i ‘Tej co Jasnej broni Częstochowy’. Dziękujemy jeszcze raz za to piękno, za przywołanie tej osoby i dzieła, którym jest dar Stanisława Moniuszki”.

 

www.jasnagora.com