logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
"Mamy kogo prosić o wstawiennictwo". W archikatedrze modlono się o łaski za wstawiennictwem bł. kard. Wyszyńskiego
 


Co wtorek w archikatedrze warszawskiej o godz. 19:00 będzie odprawiana Msza o łaski za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. "Mamy kogo prosić o wstawiennictwo, mamy do kogo się modlić" - mówił ks. Maciej Jaszczołt podczas Mszy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.


Przed Mszą odczytano składane przez pielgrzymów od dnia beatyfikacji prośby do nowego błogosławionego: o zdrowie dla Agnieszki, o łaskę spowiedzi, o pomoc w uwolnieniu od złego, o łaski dla Ewy i Mirona, o błogosławieństwo dla Pawła. – Jesteśmy tutaj, bo wierzymy w świętych obcowanie. Chcemy uczyć się od bł. Stefana Wyszyńskiego, jak dźwigać nasze codzienne krzyże. Mamy kogo prosić o wstawiennictwo, mamy do kogo się modlić – mówił ks. Maciej Jaszczołt w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zapraszając do gromadzenia się wokół sarkofagu Prymasa Tysiąclecia.

 

Przy ołtarzu stanął również ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk, notariusz i sędzia w ponad 300 sesjach procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Bóg tak umiłował świat, że dał światu księdza prymasa, aby nauczał o Chrystusie. Nie posłał, aby świat potępił. Czy jego nauczanie kogokolwiek odrzuca? Możemy z zawstydzeniem patrzeć, jak prosił, by podać opatrunek urzędnikowi, który przyszedł go uwięzić. Gdy z życzliwością rozmawiał z tymi, którzy go więzili. To jest codzienne życie Ewangelią, to jest definicja świętości: chcesz być święty – żyj Ewangelią – mówił w homilii ks. Maciej Jaszczołt, zwracając uwagę na to, że nawet esbecy rezygnowali z podsłuchów prymasa, bo przez miesiące swojej pracy nie znajdowali niczego, co mogliby mu zarzucić.

 

– Czy gdyby podsłuchiwano nas, choćby tylko jeden dzień, byłoby to świadectwo chrześcijańskiego życia? Do bycia świętym trzeba być szalonym, bo żyć Ewangelią to zupełnie coś innego niż podpowiada świat – dodał, zapraszając do codziennej modlitwy przy grobie nowego błogosławionego, a we wtorki do uczestnictwa we Mszy św. o łaski za jego wstawiennictwem.

 

Na koniec udzielił zebranym błogosławieństwa relikwiami krwi bł. kard. Wyszyńskiego i poprowadził modlitwę przy jego sarkofagu.

 

Fot. Tomasz Gołąb
www.archwwa.pl