logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Piotr Kraśko
"Na Żywo" z Ojcem Świętym
 


Zapis czatu z dnia 8 października 2003 r.

"Na Żywo" z Ojcem Świętym
Piotr Kraśko

Piotr Kraśko

Piotr Kraśko
należy do najbardziej lubianych prezenterów telewizyjnej Jedynki. Na ekranie pojawia się od blisko dziesięciu lat, w tym czasie przeprowadził dziesiątki wywiadów z wieloma znanymi osobami.

12 października 2003 r., w godz. 20:15 - 21:45 Telewizyjna Jedynka nadała specjalne wydanie programu "Na Żywo". Wyjątkowi Goście rozmawiali w programie o najważniejszych osiągnięciach 25. lat Pontyfikatu Jana Pawła II.

Z Sali Klementyńskiej w Watykanie Piotr Kraśko łączył się z Tomaszem Kamelem w Wadowicach, Kamilem Durczokiem na Jasnej Górze, Iwoną Schymallą w Krakowie i Markiem Czyżem w Warszawie. Do wszystkich tych miejsc zaproszeni zostali przyjaciele Ojca Świętego oraz wybitni hierarchowie Kościoła, politycy i intelektualiści. M.in.: kard. Angelo Sodano, kard. Achille Silvestrini, kard. Roger Etchegaray, prof. Rocco Buttiglione, George Weigel, kard. Franciszek Macharski, prof. Wanda Półtawska, prof. Jerzy Janik, bp Paweł Anweiler /Kościół Ewangelicko-Augsburski/, bp Adam Dyczkowski, o. Jan Góra, Marek Skwarnicki, dzieci przyjaciół Ojca Świętego, którym udzielał Chrztu, Lech Wałęsa, Jan Nowak-Jeziorański, abp Stanisław Nowak, bp Zygmunt Zimowski, Prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz kard. Giovanni Battista Re
 

 

Piotr Kraśko: Dzień Dobry. Witam wszystkich Czatolików :)

admin: witam również wszystkich - prosimy o zadawanie pytań, myślę, że zwłaszcza na temat realizacji najbliższego programu "Na żywo"

Darko18: jak wyglądały Pana studia?

Piotr Kraśko: Studiowałem na Wydziale Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i do tej pory uważam, że były to fantastyczne studia i doskonały wydział. Większość moich przyjaciół po studiach dziś świetnie sobie radzi.

Bleki: Czy nigdy nie myślałeś, by zostać księdzem?

Piotr Kraśko: Na początku liceum zastanawiałem się nad tym i to dość intensywnie, ale w końcu absolutnie zwyciężyła miłość do koleżanki z 2b i juz więcej nie wracałem do tych rozważań.

kot: Witam:) pytanie do Miłego Gościa: Czy jest Pan wierzący a jeśli tak to w jaki sposób godzi Pan wiarę z tym, co paskudne w TV?

Piotr Kraśko: Jestem wierzący i myślę, że każdy z nas stoi przed dylematami jak godzić wiarę z tym co czasem widzimy. Niezależnie od tego, czy pracujemy w mediach, szpitalu, kancelarii prawnej, czy gdziekolwiek indziej. Każdego ogarniają czasem wątpliwości. Sam raczej boję się ludzi, którzy uważają, że są nieomylni i w 100% zawsze maja rację.

papacz: Jaka była Pana droga do telewizji?

Piotr Kraśko: Zabrzmi to banalnie i niewiarygodnie, ale był to przypadek. Kilku moim przyjaciołom ze studiów zaproponowano by w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym przygotowali swój program. Oni zaproponowali mi współpracę. W końcu przyjaciele zajęli się czymś innym a ja do dziś zostałem w telewizji.

Bleki: Czy choroba Kamila Durczoka nie wprawiła Cię w "kryzys"? (zdaje się że to Twój przyjaciel)

Piotr Kraśko: Wprawiła tak, ale myślę, że jest to też bardzo budująca historia. Sposób w jaki radził sobie z chorobą Kamil budził naprawde mój podziw. To naprawde świetny facet. A to, że publicznie powiedział o niej - myślę, że wielu ludziom którzy przechodzą przez tę chorobę bardzo pomogło.

Bleki: Czy w świecie telewizji publicznej są ludzie, którzy otwarcie przyznają się do swojej wiary?

Piotr Kraśko: W świecie telewizji publicznej znam bardzo mało ludzi, którzy nie przyznają się publicznie do swojej wiary. W końcu żadna inna stacja nie nadaje tylu godzin programów katolickich i żadna inna stacja tak obszernie nie ralcjoinuje wszystkiego co związane jest np. z Janem Pawłem II.

admin: Właśnie. Przejdźmy może do sprawy programu "Na żywo", który będzie emitowany za kilka dni. Jak doszło do tego pomysłu?

Piotr Kraśko: Rok temu zrealizowalismy program nadawany z Watykanu i Wadowic i już wtedy mysleliśmy o tym, że 25 rocznicę trzeba będzie uczcić w jakiś wyjątkowy sposób. To 25 lat niezwykłego pontyfikatu, który nieodwracalnie zmienił oblicze Kościoła i świata. Cieszę się, że będziemy mogli o tym rozmawiać z fascynującymi ludźmi w Watykanie, Wadowicach, Krakowie, Warszawie i Częstochowie.

wert: Czy był Pan kiedyś na audiencji prywatnej u Papieża lub czy mial Pan możliwosc rozmowy z Janem Pawlem II?

Piotr Kraśko: Byłem na Mszy prywatnej u Ojca Świętego i było to niezwykłe przeżycie. Okazji do rozmowy nie miałem, ale uczestnictwo w tej Mszy było już dla mnie czymś wyjątkowym.

admin: czy w czasie programu "Na Żywo" pojawi się Ojciec Swiety?

Piotr Kraśko: Dziś jeszcze trudno mi o tym mówić. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi gdyby było to możliwe...

wert: Jakie pytanie chciałby Pan zadać Papieżowi?

Piotr Kraśko: Boję się tego, że tych pytań jest zbyt wiele. Doświadzczenie wielu dziennikarzy, którzy byli bardzo blisko Papieża i mogli z nim chociaz chwilę porozmawiać jest takie, że zazwyczaj byli tak przejęci, ze zapominali o całym przygotowanym planie rozmowy i pełni emocji improwizowali.

wert: Czy wśrod zaproszonych do programu gości jest przyjaciel Papieża ks. Mieczysław Maliński?

Piotr Kraśko: ks. Mieczysław Maliński nie. Będą z nami m.in. kardynał Angelo Sodano, kardynał Roger Etchegaray, kardynał Silvestrini, Prymas Polski Józef Glemp, kardynał Macharski, a w Wadowicach przyjaciele i dzieci przyjaciół Ojca świętego, którym udzielał chrztu

Bleki: Co jest najtrudniejsze w pracy, grdzie trzeba spotykać się z drugim człowiekiem?

Piotr Kraśko: Zrozumieć, wysłuchać. Myślę, że o wiele łatwiej mówić niż słuchać, a umiejętność słuchania w pracy dziennikarza jest absolutnie tak samo ważna.

tomek_: czy odczuwa Pan jakąś szczególną tremę przed zbliżającym się spotkaniem?

Piotr Kraśko: Oczywiście. To wielkie wyróżnienie być zaangażowanym w ten projekt, ale i wielka odpowiedzialność, by był on zrealizowany tak, by oglądający nas widzowie poczuli, że to rozmowy i obrazy, które chcieli zobaczyć własnie tego dnia, że dowiedzieli się czegoś ważnego.

admin: Realizacja takiego programu to zapewne ogromne przedsięwzięcie, czy ktoś policzył ilu ludzi przygotowywuje to spotkanie?

Piotr Kraśko: Trudno teraz policzyc ile osob bierze udzial w przygotowaniu programu... Zapewne wiekszość zostanie wymieniona w napisach koncowych :) Jest to jednak najlepsza załoga Redakcji Audycji Programów Publicystycznych Telewizyjnej Jedynki, którą kieruje Krzysztof Tadej.
Ja niestety muszę się już z Państwem pożegnać. Dziękuję za wszystkie pytania. Mam nadzieję, że na niektóre uda nam się odpowiedzieć też podczas Programu "Na Żywo", który będzie już w najbliższą niedzielę o 20.15 w TVP1.

admin: dziękujemy również

Piotr Kraśko: Do zobaczenia!

 

Telewizja Polska otrzymała przesłanie Ojca Świętego z Watykanu, które dotyczy specjalnego wydania programu "Na Żywo".
Program "Na Żywo" zrealizowała Redakcja Audycji Publicystycznych Programu 1 TVP. Emisja w Programie 1 TVP i TV Polonia odbyła się w niedzielę 12 października br. o godz. 20:15.

 

TEKST PRZESŁANIA OJACA ŚWIĘTEGO:

"Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać" - te słowa zapisane przez św. Łukasza przychodzą mi na myśl w dniach, które przybliżają nas do 25-lecia pontyfikatu. Te słowa wypowiadam i dziś, dziękując Bogu za wszelkie dobro, jakie w tym ćwierćwieczu zechciał wzbudzić w sercach ludzkich, w Kościele i w świecie. Dobro bowiem, jakie zostało przywołane podczas tego programu, to Jego dzieło - dzieło miłości Ojca i Syna w mocy Ducha Świętego.

Jestem wdzięczny organizatorom, szczególnie Telewizji Polskiej, i wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tym "rodzinnym" spotkaniu. Dziękuję za życzenia i za wszelką dobroć, jaką jestem otaczany. Niech Bóg wam wynagrodzi.

Z serca wszystkim błogosławię.
Jan Paweł II

 
Zobacz także
o. Pierre-Marie Delfieux
o. Pierre-Marie Delfieux z Paryża jest założycielem Wspólnot Jerozolimskich. Monastyczna Wspólnota Jerozolimska jest to instytut zakonny, zaliczany do tzw. nowych wspólnot francuskich. Jej powołaniem jest życie rytmem wielkiego miasta, a jednocześnie prowadzenie głębokiego życia modlitwy...
 
o. Pierre-Marie Delfieux
Zapis czatu z ks. prof. Tomaszem Jelonkiem, który jest magistrem matematyki i doktorem habilitowanym z teologii w zakresie teologii biblijnej, posiada tytuł profesora, jest kierownikiem Katedry Teologii i Informatyki Biblijnej i oraz opiekunem Specjalizacji Biblijnej na Wydziale Teologicznym PAT...
 
Ks. Szymon Stułkowski
Choć nie wszyscy uczestniczymy w balach, to jednak jest w nas coś z tej karnawałowej atmosfery. Nieczęsto zwracamy na to uwagę i nie odkrywamy tego w sobie. Lubimy, podobnie jak bawiący się w Wenecji, zakładać maski i odgrywać różne role, kryjąc się za zasłoną, która w naszym mniemaniu upiększa nas...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS