logo
Środa, 06 lipca 2022 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
"Ogromnie wzrasta jej kult". Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Czackiej
 


Po raz pierwszy, w czwartek 19 maja, w Kościele będzie obchodzone liturgiczne wspomnienie błogosławionej matki Elżbiety Czackiej. Mszy świętej w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. "Już dziś widać owoce beatyfikacji m. Elżbiety Róży Czackiej. Ogromnie wzrasta też kult. W ciągu ostatnich miesięcy Laski odwiedziło już ponad tysiąc grup z Polski i z całego świata" – mówi s. Radosława Podgórska FSK.


Liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, przypadające 19 maja, połączone będzie ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach, który jest duchowym pomnikiem założycielki. Jak informuje s. Podgórska, święto Ośrodka, obchodzone dotychczas 15 maja, zostaje od tego roku przesunięte właśnie na 19 maja.

 

Obchody rozpoczną się o godz. 9:00 od Eucharystii w kościele rektorskim Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Uczestnicy będą się też modlić przy sarkofagu bł. Matki Elżbiety.

 

W ramach świętowania przewidziany jest też koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Laskach, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie a także dzień otwarty w Ośrodku dla Niewidomych – pierwszy po pandemii. – Będzie można wejść do Ośrodka i odwiedzić wiele różnych miejsc. Świętowanie odbywać się będzie bez szczególnej pompy, po laskowemu, ale w duchu wielkiego dziękczynienia za beatyfikację – mówi s. Podgórska.

 

W wydarzeniu uczestniczyć będą siostry franciszkanki, wychowankowie Ośrodka i ich rodziny oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz.

 

S. Podgórska zwraca też uwagę na odczuwalne już teraz wielkie owoce beatyfikacji. – Mamy poczucie, że Matka jest wśród nas, że jest żywa, że nadal działa, tylko w inny sposób. Jej obecność jako błogosławionej doceniają też pedagodzy i wychowawcy w naszym Ośrodku – podkreśla. Jak zaznacza, młodzież w Laskach jest różna, ale pewna jej część jest niezwykle poruszona beatyfikacją Matki Czackiej; przyjmują ją jako swoją patronkę.

 

Niezwykłym owocem beatyfikacji jest też wielki wzrost kultu Matki Czackiej i zainteresowanie jej osobą. – Jest to coś, czego się zupełnie nie spodziewałyśmy. Przyjeżdża niesamowicie dużo grup. W ciągu ostatnich miesięcy było ich w Laskach ponad tysiąc – z Polski i z całego świata – opowiada s. Podgórska. – Przeżywamy swego rodzaju szok, że Matka jest tak bardzo chciana wśród ludzi, że tak bardzo przemawia świadectwo i przykład osób niewidomych – dodaje.

 

Jak podkreśla, z dzisiejszej perspektywy widać, że wszystkie wydarzenia związane z przygotowaniem do beatyfikacji, były jedynie drobnym wstępem do czegoś naprawdę istotnego, co dzieje się teraz.

 

W związku z pielgrzymkami i obecnością gości w Laskach zmieniło się wiele od strony organizacyjnej. – Trzeba się było np. przygotować do przyjmowania grup i kierowania ich ruchem – zaznacza s. Podgórska. – To, że tak wiele się dzieje, jest jednak ważne i miłe – stwierdza.

 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kaplicy w Laskach sprawowana jest Eucharystia w intencjach za wstawiennictwem Matki Elżbiety a następnie dziękczynna adoracja za jej beatyfikację. W modlitwie uczestniczą siostry franciszkanki ale też bardzo wielu świeckich. Jak stwierdza s. Podgórska, kaplica jest zawsze pełna.

 

Każdego 19 dnia miesiąca Msza św. z intencjami za wstawiennictwem Matki Czackiej odprawiana jest też w kościele św. Marcina w Warszawie. Tam również modli się wiele osób

 

archwwa.pl