logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Peregryn wspiera w chorobie nowotworowej
 


W pierwszym dniu maja przypada liturgiczne wspomnienie św. Peregryna, patrona osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. We franciszkańskiej świątyni we Wrocławiu 1 maja 2021 roku modlono się za jego wstawiennictwem podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 12.00. Przewodniczył jej o. Stanisław Sikora, który od kilku lata posługuje jako kapelan Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego we Wrocławiu, przy Pl. Hirschfelda.

 

Współkoncelebrowali o. Radosław Kramarski (proboszcz i gwardian) i o. Mateusz Gliwa. Na wspólnej modlitwie zebrali się chorzy, którzy aktualnie podlegają leczeniu, wyzdrowiali, uzdrowieni, ich rodziny i znajomi, a także lekarze i przedstawiciele personelu medycznego. To pierwsze tego typu spotkanie w naszym parafialnym kościele.

 

Jednym z przejawów specyficznej posługi kapelańskiej było sprowadzenie przed laty relikwii św. Peregryna Laziosi. Znajdują się one zarówno w kaplicy szpitalnej, jak i w kościele parafialnym. Ten wyjątkowy święty urodził się w odległym roku 1260 w Forlì (Włochy); tam też zmarł 1 maja 1345 roku. W roku 1609 roku został beatyfikowany przez papieża Pawła V. Z woli Kościoła jest patronem chorych na raka.

 

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, o. Stanisław przedstawił wiernym sylwetkę św. Peregryna, mogli też nauczyć się pieśni ku jego czci. Jej autorką jest nasza parafianka, s. Katarzyna, ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej:

 

1. Witaj Święty Peregrynie, zacny serwito 

Nawrócony, obdarzony łaską obfitą 

Matki Bożej Bolesnej, Panny Świętej Przeczystej 

Uzdrowiony, a dziś czczony chorych patronie.

2. Usłysz Święty Peregrynie, nasze westchnienie 

Uproś ulgę, pokój serca i uzdrowienie 

Wiarę w Boga prawdziwą i nadzieję wciąż żywą 

Miłość Boga i bliźniego wieczne zbawienie.

(Pieśń śpiewa się na melodię „Witaj Święta i Poczęta”.)

 

„O cokolwiek prosić będziecie, Ja wam uczynię”. W nawiązaniu do tych słów o. Stanisław w swojej homilii wspomniał w ważnym wydarzeniu w życiu św. Peregryna. W wieku 60 lat – w 20. roku od jego nawrócenia – został dotknięty nowotworem nogi. Wszelkie próby zaleczenia nie przyniosły skutku. Pozostała tylko amputacja. W jej przededniu zabiegu resztkami sił doczołgał się do klasztornej kaplicy i tam, przed cudownym krucyfiksem, z całą gorliwością wzywał Imienia Jezus, i został cudownie… uzdrowiony.

 

Kaznodzieja wspomniał też o sytuacji sprzed warszawskiego sądu – wydarzeniu głośnym w ostatnich dniach. Staruszka całująca stopy rozkrzyczanej aktywistki LGBT, wzajemny uścisk i znak krzyża, stały się okazją, by przywołać na pamięć kolejne zdarzenie z życia św. Peregryna. W czasie waśni stronnictw politycznych w rodzinnym miasteczku rodzina przyszłego świętego stanęła po stronie wrogów papiestwa. Kiedy przybył negocjator wysłany przez papieża i próbował nawoływać do zgody, został wyśmiany, zakrzyczany, a Peregryn spoliczkował go. W reakcji na jego gest wysłannik papieża… nadstawił drugi policzek i pomodlił się w intencji swojego oprawcy. Ten fakt wpłynął na nawrócenie świętego i jego wstąpienie do zakonu Serwitów. „Nie brakuje takich, którzy będą policzkować i wyśmiewać. Nie brakuje także takich, którzy będą realizować przykazanie miłości” – konkludował o. Sikora. Na zakończenie swojego wystąpienia kaznodzieja przypomniał jeszcze słowa papieża Benedykta XVI: „Kto się modli, ten nigdy nie traci nadziei, nawet gdy znajdzie się w sytuacji z ludzkiego punktu widzenia beznadziejnej. Prawdziwa modlitwa jest motorem napędzającym świat, ponieważ otwiera go na Boga”.

 

Po Mszy Świętej, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odmówiono modlitwy zawierzenia, złożono przyniesione intencje, odczytano prośby i podziękowania. Po raz pierwszy odmówiono Koronkę dedykowaną św. Peregrynowi, tzw. „Modlitewną siódemkę”. Odśpiewano Litanię Loretańską. Udzielono też indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

To pierwsze spotkanie zakończyły rozmowy i wymiana informacji. Można było nabyć pomoce do szerzenia i rozwoju kultu św. Peregryna (m.in. modlitewnik ku jego czci oraz wspomnianą koronkę).

 

W przygotowaniu i przebiegu modlitewnego spotkania mieli swój ważny udział przedstawiciele naszej parafii: Grupa Modlitewna Ojca Pio  i młodzież franciszkańska „Pastwisko”  oraz młodzież z Katolickiej Wspólnoty „Droga” we Wrocławiu 

 

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na wtorek, 1 czerwca 2021 roku., w południe.

Więcej: www.fb.com/swperegryn.

 

franciszkanie.pl