logo
Środa, 27 stycznia 2021 r.
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława, Jerzego  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Wielka tajemnica wiary"
materiał własny
 


"Wielka tajemnica wiary"

Czy obecność Chrystusa w Eucharystii zmienia obraz chleba i wina, tzn. ich kształt, zapach, smak, skład chemiczny? Raczej nie, prawda?

Kościół, podkreślając prawdziwą, rzeczywistą i substancjalną obecność Chrystusa w Eucharystii, uczy jednocześnie, że ta obecność jako "tajemnica wiary" jest zupełnie jedynego i niepowtarzalnego rodzaju. Nie zmienia ona obrazu chleba i wina - obrazu dostępnego doświadczeniu. Wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii nie odnosi się do dziedziny tego, co rozpatrują nauki przyrodnicze i co w zakresie tych nauk jest określane jako substancje. Wszystkie rzeczy zresztą są już w jakiś naturalny sposób czymś więcej, aniżeli tylko tym, co można dotknąć, zważyć, zmierzyć i wyliczyć. Obecność Chrystusa dotyczy niedostępnej doświadczeniu ludzkiemu istoty (substancji) chleba i wina. Chleb i wino tracą w Eucharystii naturalne przeznaczenie co do bytowania i sensu jako pokarm cielesny i otrzymują nowe przeznaczenie: są teraz znakami osobowej obecności Chrystusa i Jego osobowego darowania się nam, ludziom. W Eucharystii pod znakami chleba i wina staje się obecna nowa rzeczywistość - Ciała i Krwi Pańskiej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Bardzo wielu jest tzw. ateistów praktycznych. Bóg nie ma w ich życiu nic do powiedzenia, zupełnie nie zważają na Boga. Jak Pismo Święte określa taki ateizm?
 
Fr. Justyn
Potocznie mówimy o duszach czyśćcowych i modlimy się w dusze, które znikąd nie mają ratunku ani pomocy. Czy jest to uzasadnione?
 
Józef Augustyn SJ

Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie (Mk 1, 11). Zwrot z nieba odezwał się głos w języku hebrajskim wyraża objawienie się Boga. Chrzest Jezusa w Jordanie, ukazujący jedność pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym, jest nowym objawieniem się Boga. Jahwe znany dotąd Izraelowi jako monoteistyczny Bóg, odsłania teraz pełniej swoje Boskie Oblicze; objawia się jako Trójca, Wspólnota Miłości Trzech Osób.

 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー