logo
Czwartek, 06 maja 2021 r.
imieniny:
Beniny, Filipa, Jakuba, Judyty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Wielka tajemnica wiary"
materiał własny
 


"Wielka tajemnica wiary"

Czy obecność Chrystusa w Eucharystii zmienia obraz chleba i wina, tzn. ich kształt, zapach, smak, skład chemiczny? Raczej nie, prawda?

Kościół, podkreślając prawdziwą, rzeczywistą i substancjalną obecność Chrystusa w Eucharystii, uczy jednocześnie, że ta obecność jako "tajemnica wiary" jest zupełnie jedynego i niepowtarzalnego rodzaju. Nie zmienia ona obrazu chleba i wina - obrazu dostępnego doświadczeniu. Wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii nie odnosi się do dziedziny tego, co rozpatrują nauki przyrodnicze i co w zakresie tych nauk jest określane jako substancje. Wszystkie rzeczy zresztą są już w jakiś naturalny sposób czymś więcej, aniżeli tylko tym, co można dotknąć, zważyć, zmierzyć i wyliczyć. Obecność Chrystusa dotyczy niedostępnej doświadczeniu ludzkiemu istoty (substancji) chleba i wina. Chleb i wino tracą w Eucharystii naturalne przeznaczenie co do bytowania i sensu jako pokarm cielesny i otrzymują nowe przeznaczenie: są teraz znakami osobowej obecności Chrystusa i Jego osobowego darowania się nam, ludziom. W Eucharystii pod znakami chleba i wina staje się obecna nowa rzeczywistość - Ciała i Krwi Pańskiej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Chciałbym naprawdę uwierzyć, że podczas Mszy chleb i wino są przeistoczone w Cudo i Krew Pana Jezusa. Nie potrafię jednak wierzyć w coś, co zdaje mię się być czymś absurdalnym, niedorzecznym, niegodnym potęgi majestatu Bożego.
 
Fr. Justin
Na ścianie hallu głównego gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku znajduje się niewielka mozaika przedstawiająca gołąbka pokoju. Ofiarował ją papież Jan Paweł II podczas swej wizyty w siedzibie ONZ w r. 1979. Dlaczego gołąbka wybrano na symbol pokoju?
 
Cezary Sękalski
„Powszechność” zjawisk często jest przez nas niedoceniana. Dlatego tym bardziej warto zatrzymać się nad powszechnym kapłaństwem – inaczej kapłaństwem wszystkich wierzących – by odkryć jego piękno i duchowe znaczenie dla każdego ochrzczonego. 
 
___________________
 
 reklama