logo
Wtorek, 29 września 2020 r.
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała, Gabriela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Wielka tajemnica wiary"
materiał własny
 


"Wielka tajemnica wiary"

Czy obecność Chrystusa w Eucharystii zmienia obraz chleba i wina, tzn. ich kształt, zapach, smak, skład chemiczny? Raczej nie, prawda?

Kościół, podkreślając prawdziwą, rzeczywistą i substancjalną obecność Chrystusa w Eucharystii, uczy jednocześnie, że ta obecność jako "tajemnica wiary" jest zupełnie jedynego i niepowtarzalnego rodzaju. Nie zmienia ona obrazu chleba i wina - obrazu dostępnego doświadczeniu. Wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii nie odnosi się do dziedziny tego, co rozpatrują nauki przyrodnicze i co w zakresie tych nauk jest określane jako substancje. Wszystkie rzeczy zresztą są już w jakiś naturalny sposób czymś więcej, aniżeli tylko tym, co można dotknąć, zważyć, zmierzyć i wyliczyć. Obecność Chrystusa dotyczy niedostępnej doświadczeniu ludzkiemu istoty (substancji) chleba i wina. Chleb i wino tracą w Eucharystii naturalne przeznaczenie co do bytowania i sensu jako pokarm cielesny i otrzymują nowe przeznaczenie: są teraz znakami osobowej obecności Chrystusa i Jego osobowego darowania się nam, ludziom. W Eucharystii pod znakami chleba i wina staje się obecna nowa rzeczywistość - Ciała i Krwi Pańskiej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Oprócz sakramentu pokuty istnieją różne postacie pokuty codziennej. Czy Ojciec może wspomnieć o pokutnej praktyce Kościoła?
 
Fr. Justin
Przy odmawianiu wyznania wiary ciągle drażnią mnie słowa: "I zstąpił do piekieł". Nie wyobrażam sobie, aby Ojciec niebieski mógł skazać swego jedynego Syna na pobyt w piekle, choćby nawet chwilowy.
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Sakramenty: pokuta, namaszczenie chorych i Eucharystia jako Wiatyk przyjmowane, gdy życie chrześcijańskie osiąga swój kres - w Katechizmie Kościoła Katolickiego - nazwane są "sakramentami, które przygotowują do Ojczyzny", lub "sakramentami, które stanowią zakończenie ziemskiej pielgrzymki". Wiernym, którzy kończą swoje ziemskie życie, Kościół poza namaszczeniem chorych ofiaruje Eucharystię jako Wiatyk...
 
 
___________________
 
 reklama