logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Wyrzeczenie się świata?"
 


"Wyrzeczenie się świata?"

Biblia mówi nie tylko o "świecie Bożym", ale wymienia również "zły świat", z którego nie powinniśmy "brać wzoru" (Ga 1, 4).

Chrześcijańskie otwarcie się na świat nie jest naiwnym optymizmem. Chęć posiadania może stworzyć złodzieja, może doprowadzić do mściwości i zadawania gwałtu. Praca może uczynić z ludzi niewolników, postęp może posłużyć zniszczeniu świata, powodzenie może owocować zarozumialstwem, pieniądze i bogactwo - chciwością i brakiem litości. W tych wszystkich przypadkach zatracamy Boga - i bliźniego. W świetle tego staje się zrozumiałe, że Biblia mówi o "złym świecie". Słowo "świat" oznacza tu wszystko, co egoistyczne, nikczemne i krańcowo doczesne. Ewangelia jednocześnie akceptuje i krytykuje świat. Dopiero dzięki temu chrześcijańskie służenie światu osiąga konieczną dojrzałość i czujność. Tu właśnie tkwi uzasadnienie tego, co nazywamy asceza i ofiara, a co często interpretuje się niesłusznie jako wyrzeczenie się świata.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jestem weteranem II wojny światowej i dziadkiem licznych wnuków, a nawet prawnuków. Boli mnie, gdy widzę kolegów lub koleżanki, towarzyszy niewoli radzieckiej, usuwanych z domów do przytułków. W moim domu dziadkowie cieszyli się ogromnym szacunkiem i miłością. Z ich wspomnień nauczyłem się wiele. Potem lepiej radziłem sobie w szkole na lekcjach historii i religii. Dzisiaj wskutek oddawania dziadków do przytułków, wnuki i prawnuki polskiego pochodzenia nie znają już mowy polskiej i dziejów Polski.
 
ks. Józef Maciąg
Droga do Emaus... Czas wydarzenia, to pierwszy dzień po szabacie, dzień Pański, jaśniejący blaskiem Jezusowego zwycięstwa nad śmiercią. To w tym dniu Zbawiciel zniweczył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię (2Tm 1,10). Ale w sercach i umysłach obu uczniów panuje jeszcze ciemność i strach. 
 
Wilfrid Stinissen OCD
Być świętym to po prostu być tym, kim z racji stworzenia powinno się być. Nie być świętym jest wbrew naturze. Być świętym znaczy być "całym", jednolitym, uczynionym jedną całością. Jesteśmy cali, pełni, kiedy istnieje jedność i harmonia między różnymi poziomami naszej istoty, gdy życie wewnętrzne rozkwita i odsłania swój blask na zewnątrz. Bycie pełnym człowiekiem nie polega tylko na uporządkowaniu zewnętrznej warstwy naszej osobowości, ale przede wszystkim na odkryciu głębi naszej istoty i pozwoleniu, aby ona wyłaniała się i wypełniała nas całych.
 
 
___________________
 
 reklama