logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Zdrowaś"
materiał własny
 


"Zdrowaś"

W naszej pięknej katolickiej modlitwie "Zdrowaś Maryjo" jest - tak mi się wydaje - jakaś niekonsekwencja, gdyż mówimy: "Zdrowaś", tzn. "Bądź zdrowa", "Życzę Ci zdrowia". Przecież Matka Boża jest w niebie, w chwale niebieskiej, najbliżej swego Syna, Boga Ojca i Ducha Świętego. Czyż nie mam racji?

Ma Pan zupełna rację, jeśli wyrażenie "Zdrowaś" potraktujemy literalnie, dosłownie. Matka Boża już nie potrzebuje, byśmy życzyli Jej zdrowia - w niebie nikt nie choruje, nikt nie roni łez, nikt się nie starzeje. Słowo "Zdrowaś" zastępuje tu zwrot "Witaj", "Witaj, Maryjo". W tym znaczeniu anioł Gabriel pozdrawiał Maryję. Rzymianie pozdrawiali się zwrotem "Salve" (Witaj), ale w tym zwrocie zawierało się także życzenie zdrowia. Łacińskie wyrażenie "Ave Maria'' nie nastręcza tego kłopotu co polskie ' 'Zdrowaś'', gdyż jest ono tylko powitaniem. "Ave" - "Witaj".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Bardzo wielu jest tzw. ateistów praktycznych. Bóg nie ma w ich życiu nic do powiedzenia, zupełnie nie zważają na Boga. Jak Pismo Święte określa taki ateizm?
 
Fr. Justyn
Co oznacza homilia? Czy jest to rodzaj kazania moralizujacego i nudnego? Czasami mam wrażenie, że tak.
 
Joanna Sztaudynger
Zafascynowani jej urokiem, chcemy ją bliżej poznać. Sięgamy po Pismo Święte i czytamy: o Zwiastowaniu, narodzeniu Jezusa, życiu Świętej Rodziny w Nazarecie, weselu w Kanie. Żeby wiedzieć jeszcze więcej, sięgamy po pisma świętych i mistyków Kościoła, którzy doświadczyli niezwykłej relacji z Maryją. Tworzy nam się w ten sposób coraz pełniejszy obraz Matki Bożej.

O tym, jak zapoznać się z Maryją i budować z nią relację, opowiada ks. Dominik  Chmielewski SDB w wywiadzie z Joanną Sztaudynger.
 
 
 
___________________
 
 reklama