logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
1 listopada otwieramy się na blask świętości
 


- Świętość jest najpiękniejszą zwyczajnością, do której wezwany jest każdy człowiek – mówi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Kościół katolicki w pierwszych dniach listopada wspomina wszystkich świętych oraz wszystkich wiernych zmarłych.

Bp Wojciech Polak, nawiązując do słów śp. ks. Janusza Pasierba, mówi że 1 i 2 listopada to dni, które wyrażają związek teraźniejszości z wiecznością. - W ten pierwszy dzień z nieba pada na ziemię blask, a w drugi - nadzieja – wskazuje sekretarz generalny KEP. Wyjaśnia, że 1 listopada otwieramy się na blask świętości, który przypomina prawdę o powołaniu każdego człowieka do bycia świętym. W dniu kolejnym natomiast towarzyszy nam nadzieja życia wiecznego oraz wdzięczność dla tych, którzy poprzedzili nas w drodze do Ojczyzny Niebieskiej, wdzięczność za przekazane przez nich dobro, za dary, które od nich otrzymaliśmy.

Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości zbawionych w niebie. Dla chrześcijan powinien to być jeden z najbardziej radosnych dni w ciągu roku. Wyraża powszechne powołanie do świętości. 2 listopada jest natomiast dniem modlitwy za wiernych zmarłych, zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca.

Na wagę modlitwy za zmarłych wskazuje m.in. Ojciec Święty Benedykt XVI w encyklice o chrześcijańskiej nadziei „Spe salvi”. Pokazuje w niej, że ta modlitwa to nie tylko wyraz naszej pamięci, ale również świadectwo wiary - wiary w to, że łączność ze świętymi, ze zmarłymi jest możliwa i że nasze wstawiennictwo za dusze zmarłych ma wartość przez Bogiem.

Od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych można codziennie uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za nich. W inne dni roku za nawiedzenie cmentarza możemy uzyskać odpust cząstkowy po spełnieniu takich warunków, jak: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga", dowolna modlitwa w intencji Ojca Świętego, Spowiedź i Komunia Święta.