logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
100-lecie odrodzonej adwokatury polskiej
 


W 100-lecie odrodzonej adwokatury polskiej we wtorek, 16 października została odprawiona Msza św. z udziałem przedstawicieli Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. Uroczystości wpisały się również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
W sanktuarium pojawili się członkowie Izb Adwokackich z całej Polski na czele z Dziekan Okręgowej Częstochowsko-Piotrkowskiej Rady Adwokackiej adw. Aleksandrą Przedpełską, w sumie ok. 200 osób. 
 
„Jednym z pierwszych dekretów wydanych w 1918 r. przez marszałka Piłsudskiego był tymczasowy dekret o Palestrze Polskiej, porządkujący system prawny po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. - opowiada adw. Lech Kurpios, przedstawiciel Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej – Adwokatura jest elementem całego wymiaru sprawiedliwości, ma swoje umocowania w Konstytucji. Biorąc pod uwagę już samo słowo adwokat, czyli przywołany do pomocy, każdy, żeby czuł, że jak jest w potrzebie, żeby nie był sam, tylko żeby mógł się bronić przed zakusami urzędów, państwa i innych instytucji (…). Pielgrzymka to podziękowanie za trudy adwokatury w różnych czasach, były różne czasy przedwojenne, powojenny, lata 80, gdzie adwokaci czynnie brali udział w procesach politycznych, i potem po odzyskaniu wolnej Polski na przełomie lat 80 i 90. I zawsze można się było do nich zwrócić, czy było kogoś na nich stać, czy nie. Teraz adwokaci również biorą czynny udział w akcjach pro bono i udzielają w szerokim zakresie bezpłatnych porad prawnych”. 
 
Ogólnopolska Izba Adwokacka obejmuje 24 delegatury w całej Polsce. 
 
Mszy św. o godz. 15.30 przed Cudownym Obrazem przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. 
 
„Łączy nas jubileusz 100-lecia odrodzonej adwokatury polskiej. Modlimy się za wszystkich adwokatów, za cały wymiar sprawiedliwości, a zwłaszcza za adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej – mówił w powitaniu o. Arnold Chrapkowski – Modlimy się o to byście wzorem św. Jana Pawła II, według słów jego pierwszej Encykliki, umieli zawsze w swoim życiu, w swoim posługiwaniu dostrzec człowieka, człowieka który jest drogą Kościoła, człowieka, który prowadzi do drugiego człowieka”. 
 
„Dzisiaj muszę powiedzieć, że jestem bardzo wzruszona, bo po raz kolejny przyszło się adwokaturze modlić przed Cudownym Obrazem - mówiła na zakończenie adw. Aleksandra Przedpełska – Dzisiaj dziękuje adwokatura polska, dziękuje Izba Częstochowsko-Piotrkowska, dlaczego? Bo mamy za co dziękować, bo 100 lat temu marszałek Piłsudski w swojej dalekowzroczności, jako jeden z pierwszych aktów prawnych, podpisał dekret o tymczasowym statucie palestry państwa polskiego. Dlaczego? Bo uważał, że zorganizowany samorząd adwokacki, ludzie, którzy bronią człowieka, bronią praw człowieka, muszą w sposób zorganizowany funkcjonować. I tak się stało, i mimo tylu zawirowań historycznych przez te 100 lat dziejów państwa polskiego adwokatura zawsze wypełniała swoje zadania, i za to dziękujemy Matce Boskiej”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com