logo
Środa, 06 lipca 2022 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
102 rocznica urodzin Jana Pawła II i druga rocznica portalu jp2online.pl
 


18 maja przypada 102 rocznica urodzin Jana Pawła II, jest to także druga rocznica portalu jp2online.pl. W tym okresie Centrum Myśli Jana Pawła II, właściciel portalu zachęca do bliższego poznania starszego brata papieża – Edmunda Wojtyły. Dzięki nowym publikacjom i dokumentom zbieranym od kilku lat na portalu można m.in. zapoznać się z tą mało znaną, ale jednocześnie bardzo ważną dla młodszego o 14 lat Karola postacią.

 

Portal JP2online.pl to nowoczesna biblioteka cyfrowa przygotowana dla wszystkich poszukujących źródeł historycznych (dokumentów archiwalnych, fotografii, filmów, nagrań audio) dotyczących Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

 

Dzięki niemu wszyscy użytkownicy mogą w szybki i wygodny sposób znaleźć poszukiwane źródło spośród tysięcy dokumentów oraz przejrzeć i zapisać jego skan lub plik z nagraniem. – mówi Piotr Strasz z Centrum Myśli Jana Pawła II – Praca ta w normalnych warunkach – korzystając z archiwów stacjonarnych – trwałaby miesiącami. A dostęp do dokumentu/ nagrania często byłby niemożliwy poza archiwum. Poza dostępnością źródeł walorem jest również ich naukowy opis, zgodny z międzynarodowym standardem ISAD(G), ale też jego naukowy charakter i dokładność. Jest to wartość wyróżniająca spośród innych tego typu zbiorów. Treści wielu źródeł są tłumaczone na języki obce – angielski, hiszpański i ukraiński.

 

W momencie startu w 2020 roku w ramach portalu zostało opracowanych ponad 16.000 stron dokumentów archiwalnych, 5.000 fotografii, 100.000 minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań video. Kolejne dwa lata były równie intensywne. Przybyło w tym czasie 5 nowych partnerów instytucjonalnych i ponad 5 tys. nowych obiektów, takich jak nagrania audio historycznych przemówień papieskich czy wakacyjne fotografie Karola Wojtyły.

 

Nad wprowadzanymi zbiorami czuwa zespół historyków z CMJP2 wspomagany przez naukowców i ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, UKSW czy Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły, który jest częścią portalu, otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com. Portal znalazł się również wśród 5 finalistów konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w kategorii Edukacja.

Więcej na portalu jp2online.pl