logo
Piątek, 22 października 2021 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
13 października: bł. Honorat Koźmiński
 


Założył 26 zgromadzeń zakonnych, z których 17 istnieje do dziś. Jest głównym patronem diecezji łowickiej. Kościół wspomina go 13 października. Honorat to zakonne imię Wacława Koźmińskiego, który urodził się w Białej Podlaskiej 16 października 1829 r., w rodzinie inteligenckiej. Studiował architekturę w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Był podejrzany o udział w spisku i osadzony przez władze carskie w Cytadeli. Tam ciężko chorował i przeżył głębokie nawrócenie.

 

W 1848 r. wstąpił do zakonu kapucynów. Po otrzymaniu w roku 1852 święceń kapłańskich, oddał się całkowicie pracy duszpasterskiej. Przez 11 lat pracował w Warszawie, gdzie był uznanym kierownikiem duchowym, spowiednikiem, kaznodzieją oraz misjonarzem ludowym. Promował Franciszkański Zakon Świeckich.

Jest prekursorem zakładania instytutów świeckich, powoływanych szczególnie po Soborze Watykańskim II. Założył 26 zgromadzeń zakonnych, z których do dzisiaj istnieją 3 habitowe: felicjanki (powołane we współpracy z bł. Marią Angelą Truszkowską), serafitki, kapucynki oraz 14 bezhabitowych (2 męskie i 12 żeńskich), utajonych przed zaborcą rosyjskim.

 

Zgromadzenia te podejmowały prace charytatywne i apostolskie m.in. wśród młodzieży szkolnej i rzemieślniczej, w fabrykach, wśród ludu wiejskiego, w przytułkach dla osób samotnych, starych i upośledzonych. Duchowe siostry i bracia o. Honorata, podejmując pracę wobec najbardziej potrzebujących, stworzyli sieć placówek opiekuńczych, szkolnych, pielęgniarskich, ambulatoriów, domów schronienia oraz innych instytucji.

 

Po powstaniu styczniowym w 1864 r. skasowano klasztor w Warszawie, zakonników wywieziono do Zakroczymia i poddawano licznym represjom. Ostatnie lata życia Honorat spędził w Nowym Mieście nad Pilicą, poświęcając się modlitwie i kontemplacji.

 

Zmarł 16 grudnia 1916 r., wyczerpany chorobami i pracą. 16 października 1988 r. beatyfikował go papież Jan Paweł II. Obecnie zgromadzenia założone przez bł. Honorata rozwijają swoją działalność apostolską w ponad 20 krajach na 4 kontynentach.


franciszkanie.pl