logo
Wtorek, 25 września 2018 r.
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa, Władysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
15 lat Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani
 


Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani odbył się w piątek, 5 stycznia o godz. 19.00 na Jasnej Górze. Koncert wykonany był w ramach 5. Festiwalu Musica Claromontana. 
 
Wśród zaproszony gości obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry; Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowy; Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej; Marta Szajnoga, zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej w Katowicach; Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Katolickiego Tygodnika Niedziela; Jolanta Sosińska, dyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Na koncercie nie zabrakło również rodziców, bliskich i przyjaciół chórzystów, jak również zaprzyjaźnionych kapłanów z parafii, gdzie chór występował. 
 
Na początku głos zabrał prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: „Dzisiaj jest dzień szczególny, nasz chór Pueri Claromontani obchodzi swoje 15 urodziny, dlatego bardzo serdecznie chciałbym pogratulować naszym jubilatom. Podziękować, że w taki piękny sposób chcą realizować swoje pasje, a przy tym jeszcze sławić kulturalnie nasze miasto Częstochowę. Dlatego dzisiaj, z okazji tego jubileuszu został przygotowany specjalny grawerton: ‘Z okazji jubileuszu 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani twórcom i całemu zespołowi serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz zasługi dla miasta, podziękowanie za pełną zaangażowania działalność na rzecz częstochowskiego środowiska muzycznego, upowszechnianie muzyki chóralnej i kultywowanie tradycji śpiewaczej oraz nieustanną troskę o rozwój kultury’”. 
 
Odczytany został również okolicznościowy list od Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Jest mi niezmiernie miło, że mogę złożyć na Państwa ręce wyrazy najserdeczniejszych gratulacji z okazji jubileuszu 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani – napisał Piotr Gliński – Jubileusz piętnastolecia jest jubileuszem szczególnym, wskazuje bowiem na taki okres, po którym odpowiedzialnie stwierdzić można, że inicjatywa pomyślnie przeszła próbę czasu; że jej trwałość i solidność dowodzi nie tylko pasji, zaangażowania i talentu jej twórców, lecz również tego, że wpisuje się ona w głęboką i prawdziwą potrzebę społeczną”. 
 
„Wszystkim twórcom, członkom oraz sympatykom chóru Pueri Claromontani życzę, by tegoroczny jubileusz 15-lecia z perspektywy czasu okazał się mgnieniem oka w cyklu kolejnych przyszłych jubileuszów, przeplatanych regularnie wieloma sukcesami artystycznymi” – napisał na zakończenie listu wiceprezes Rady Ministrów. 
 
Podczas koncertu zostały wykonane trzy części Weihnachtsoratorium BWV 248 Johanna Sebastiana Bacha. 
 
Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im F. Chopina w Opolu, Katarzyna Kłosowska – sopran, Katarzyna Toboła – alt, Bartosz Nowak – tenor, Nikhil Goyal – bas, Hubert Prochota – przygotowanie orkiestry. Całością dyrygował Jarosław Jasiura. 
 
Na zakończenie głos zabrał Jarosław Jasiura, dyrygent chóru: „Chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo wzruszony, dziękuję bardzo za wasze przybycie i za obecność, i za tą gorącą atmosferę, którą tak naprawdę wyczuwaliśmy wykonując te utwory, dziękujemy za wasze wsparcie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w jakikolwiek sposób, nie byłoby tego chóru, nie byłoby tej pracy bez was wszystkich, bez pomocy, którą na co dzień odczuwamy, i ten koncert dedykowaliśmy wszystkim, którym winniśmy wdzięczność. Dziękujemy!”. 
 
Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Patronat medialny nad koncertem objęli: Biuro Prasowe Jasnej Góry, Katolicki Tygodnik Niedziela, TVP 3 Katowice, Telewizja Orion, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, czestochowskie24.pl 
 
Koncert zostanie również zaprezentowany w sobotę, 6 stycznia 2018 o godz. 17.00 w kościele OO. Franciszkanów pw. Trójcy Świętej w Opolu. 
 
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani powstał w roku 2003 przy narodowym sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Inicjatorem powstania chóru był o. Nikodem Kilnar. Od 2005 roku dyrygentem chóru jest dr Jarosław Jasiura, kompozytor i organista jasnogórski. Zajęcia z emisji głosu prowadzą s. Maria Bujalska PDDM oraz Joanna Klajnowska-Pełka. Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores i uczestniczy w Krajowych i Międzynarodowych Zjazdach Federacji (Rzym 2010/2011; Częstochowa 2012; Paryż 2014; Poznań 2015, Rzym 2015/2016; Rio de Janeiro 2017). 
 
Chór bierze czynny udział w życiu liturgicznym sanktuarium. Do najważniejszych wydarzeń z życia zespołu można zaliczyć przewodniczenie śpiewom podczas nabożeństwa i uroczystej Eucharystii sprawowanych na Błoniach Jasnogórskich z udziałem Papieża Benedykta XVI (26.05.2006) oraz Ojca Świętego Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28.07.2016). Chór prowadzi także działalność koncertową. Koncertował między innymi w ramach kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „GAUDE MATER” w Częstochowie. Zespół współpracował z takimi kompozytorami jak Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Paweł Mykietyn czy Stanisław Czarnecki. Pueri Claromontani koncertowali również w Pałacu Prezydenckim w ramach spotkania ekumenicznego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami religii obecnymi w Polsce. W 2015 roku została nagrana pierwsza płyta chóru Kolędy i pastorałki. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com