logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
17 stycznia: XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
 


Pod hasłem: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15) w niedzielę 17 stycznia odbędzie się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące ograniczenia wszystkie wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni Internetu.

 

Temat tegorocznych obchodów nawiązuje do wydarzeń minionego roku. Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął cały świat w wielu dziedzinach życia: społecznej, ekonomicznej, ale także duchowej. „Konieczność wielomiesięcznej izolacji domowej, zamknięte świątynie, niemożność uczestnictwa we wspólnotowym życiu religijnym wraz z narastającym lękiem o własne życie i życie swoich bliskich, wszystko to stawia nas wobec pytania o sens tego doświadczenia, a zarazem stanowi swoisty sprawdzian naszej wiary” – pisze bp Rafał Markowski w Słowie przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem na XXIV Dzień Judaizmu.

 

Współorganizatorem tegorocznych obchodów jest diecezja warszawsko-praska. Przed II wojną światową stołeczna Praga należała do najbardziej wielokulturowych dzielnic Warszawy, czego widzialnym znakiem była obecność trzech świątyń skupionych blisko siebie – kościoła rzymsko-katolickiego św. Floriana i św. Michała Archanioła, cerkwi prawosławnej św. Marii Magdaleny i synagogi. Na Pradze od wieków żyła liczna reprezentacja wyznawców judaizmu, po której do dziś pozostały świadectwa w postaci zabytków architektury. Na początku lat 60-tych XX wieku, po zniszczeniach wojennych, została rozebrana synagoga przy ul. Kłopotowskiego. Przetrwała jednak towarzysząca jej mykwa, przetrwało także oryginalne ogrodzenie terenu dawnej synagogi. Przy ul. Jagiellońskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej synagogi znajduje się budynek dawnego Domu Wychowawczego dla Warszawskiej Gminy Starozakonnej imienia Michała Bergsona (dziś Teatr Baj). Przy ul. Sierakowskiego stoi z kolei gmach dawnego Żydowskiego Domu Akademickiego. Na prawym brzegu Wisły położony jest też rozległy cmentarz żydowski.

 

„To okazja, żeby z jednej strony przypomnieć historię Żydów na Pradze, tym samym na terenie naszej diecezji warszawsko-praskiej, a po drugie podziękować Opatrzności Bożej za ich wkład, za przelaną krew, za wiele myśli twórczej, która tutaj odcisnęła swój ślad na tych ziemiach” – zaznaczył bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski.

 

XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu poprzedzi konferencja prasowa z udziałem Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina w Polsce, bp. Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz bp. Rafała Markowskiego – Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Spotkanie odbędzie się 14 stycznia o godzinie 12.

 

W niedzielę 17 stycznia uroczystości rozpoczną się na Bródnie. O godz. 10 na Cmentarzu Żydowskim odbędzie się modlitwa. Po południu o godz. 16 zostanie odprawione Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Następnie o godz. 17 zaplanowano Koncert pod tytułem „Dla moich braci i sióstr” (parafraza Ps. 122,8) w wykonaniu zespołu Symchy Kellera.

 

Zakończeniem obchodów będzie sympozjum poświęcone hasłu Dnia Judaizmu: Życie i śmierć, „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15), które odbędzie się we wtorek 19 stycznia. Prelegentami będą: Michael Schudrich, prof. dr hab. n. med. Andrzej Friedman, ks. dr hab. B. Adamczewski – pracownik naukowy UKSW oraz dr hab. Barbara Strzałkowska.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane przez SalveNET – kanał internetowy w serwisie YouTube.

 

Materiały do pobrania TUTAJ

 

www.episkopat.pl