logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
19. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego
 


19. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego odbyła się w niedzielę, 8 maja na Jasnej Górze. W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczyli członkowie Ogólnopolskiej Federacji Internowanych i Represjonowanych Stanu Wojennego z całej Polski, czyli osoby więzione, represjonowane i internowane w czasie stanu wojennego. 
 
Przybyli delegaci ze Stowarzyszeń Represjonowanych z Bydgoszczy, Białegostoku, Łodzi, Katowic, Kielc, Konina, Lublina, Nysy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Siedlec, Olsztyna, Skarżyska Kamiennej, Warszawy, Rzeszowa, Tarnowskich Gór, Zamościa i z Częstochowy. 
 
Organizatorem pielgrzymki od wielu lat jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Pielgrzymom towarzyszył ks. Ryszard Umański, kapelan NSZZ „Solidarność” Częstochowa, który odprawił w południe Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej. 
 
„Kiedy dzisiaj gromadzimy się już na 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, chcemy podziękować za ich świadectwo. Trudna historia i karta naszego narodu, internowani, więzieni, represjonowani - mówił podczas homilii ks. Ryszard Umański - Wczoraj, na spotkaniu popołudniowym, kiedy obchodziliście 25-lecie Stowarzyszenia więzionych, internowanych, represjonowanych WIR, mówiliście o sobie, o swojej działalności, cieszyliście się, że jesteście wspólnotą, że spotykacie się, jak dumni byliście, że kilku z was otrzymało jakieś odznaczenia, że ktoś was dostrzegł po tylu latach. Mówiliście o tym, że pomagacie sobie nawzajem, aby jakoś materialnie przeżyć, mówiliście o zapomogach, o zbiórkach, bo ktoś choruje, bo ktoś nie ma na prąd, ktoś nie ma na jedzenie. Patrzymy na was dzisiaj kochani jako na świadków trudnego pielgrzymowania po tej ziemi, ale patrzymy również na was z wielką nadzieją, dziękując wam za to świadectwo chcemy powiedzieć tak, może warto czasami natrudzić się na tej pielgrzymce ziemskiej. Człowiek, ani system może nie zawsze doceni, dostrzeże wasze bohaterstwo i wasze poświęcenie, ale Bóg ten miłosierny, ten dobry, ten sprawiedliwy, za wasze poświęcenie, za Ojczyznę, czyli za drugiego człowieka, obdarzy was nagrodą, Niebem, życiem wiecznym”. 
 
„To, że zorganizowaliście pielgrzymki, tu do Matki Bożej, Królowej Polski to wypływało z waszej potrzeby serca, bo kiedy człowiekowi trudno, ciężko, to przecież pozostawała czasami nadzieja i wiara. I ta wiara dodawała wam sił, że nie tylko baliście się, że nie spotkacie swoich najbliższych, swoich dzieci, swoich rodzin, kiedy byliście internowani, ale nie widzieliście przyszłości, nawet liczyliście się ze śmiercią i to jest wasze wielkie bohaterstwo. I za to świadectwo dzisiaj wam dziękujemy” – kontynuował ks. Umański. 
 
 
Po Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki udali się na krótką modlitwę pod tablicę „Solidarności” w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymkę zakończyło spotkanie w Kaplicy Różańcowej.