logo
Czwartek, 09 grudnia 2021 r.
imieniny:
Anety, Leokadii, Wiesława, Walerii, Piotra – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
19 października: św. Piotr z Alkantary
 


19 października Kościół wspomina św. Piotra z Alkantary, który przyczynił się zreformowania zakonu franciszkańskiego. Współpracował ze św. Teresą z Avila, miał duży udział w odnowie zakonu karmelitańskiego.

Piotr urodził się w 1499 roku w Alkantarze, w Hiszpanii, wywodził się z rodu arystokratycznego. Kiedy miał 16 lat, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Wyróżniał się umiłowaniem ubóstwa, podejmował czyny pokutne, był otwarty na innych ludzi. Podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, miał duże nabożeństwo do męki Pańskiej.

 

W 1554 roku otrzymał pozwolenie papieskie na podjęcie reformy życia zakonnego poprzez wprowadzenie pierwotnej reguły franciszkańskiej. Zakonnicy, którzy wywodzili się z tej nowej, zreformowanej gałęzi, nazywani „alkantarystami”, dotrwali do unii braci mniejszych obserwantów, która miała miejsce w 1897 roku.

 

Piotr współpracował ze św. Teresą z Avila nad odnową zakonu karmelitańskiego. Przez pewien czas był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Był jednym z wielkich mistyków żyjących w Hiszpanii w XVI wieku. Pozostawił wiele pism ascetycznych, w których m.in. opisał swoje przeżycia duchowe.

 

Zmarł 18 października w 1562 roku. Beatyfikował go papież Grzegorz XV w 1622 roku, a kanonizował Klemens IX w roku 1669. Jest głównym patronem Brazylii.


franciszkanie.pl