logo
Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.
imieniny:
Bazylego, Elizy, Justyny, Metodego, Michała – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
20-lecie misji w Ugandzie
 


22 kwietnia 2021 r. w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia pracy misyjnej franciszkanów w Ugandzie. Mszy Świętej przewodniczył bp Paul Ssemogerera.


Wśród zaproszonych na jubileusz gości znaleźli się: generał zakony, o. Carlos Trovarelli, prowincjał krakowskiej prowincji, o. Marian Gołąb, który przez kilka lat pracował w Ugandzie, Sekretarz Generalny ds. Animacji Misyjnej, o. Dariusz Mazurek, oraz Sekretarz Krakowskiej Prowincji ds. misji, o. Dariusz Gaczyński.

 

Franciszkańscy Misjonarze w Ugandzie

 

Pierwszym franciszkaninem, który przybył do Ugandy 13 kwietnia 2001 r., był o. Marcin Zagórski, pracujący wcześniej w Zambii.

Oficjalna data założenia misji przypada na 1 sierpnia tego samego roku, kiedy do Ugandy przyjechał o. Bogusław Dąbrowski. W grudniu dołączył do nich o. Jarosław Wysoczański, a następnie inni bracia: o. Lucjan Szczepański, o. Piotr Tymko, o. Marek Warzecha oraz br. Piotr Gorący. Misjonarze rozpoczęli pracę w diecezji Kasana-Luweero, w miejscowości Kakooge. Do czasu wybudowania własnego klasztoru i dokończenia, rozpoczętej przez poprzedniego proboszcza, budowy kościoła parafialnego w Kakooge, korzystali z gościnności misji Braci Szkolnych.

 

Matugga

 

3 stycznia 2010 r. biskup otworzył i przekazał franciszkanom kolejną parafię w miejscowości Matugga. Początkowo franciszkanie mieszkali w jednym z domów, w którym parafianie udzielili im dachu nad głową. Na początku maja 2010 r. rozpoczęto budowę szkoły podstawowej i klasztoru. Bracia przeprowadzili się do nowego klasztoru 6 grudnia 2011 r. Na Wielkanoc 2012 r. został prawie całkowicie wykończony budynek szkoły. 4 marca 2013 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego, który konsekrowany został 3 listopada 2019 r. Na terenie parafii znajduje się siedem kaplic dojazdowych, znajdujących się w promieniu 15 km od kościoła parafialnego.

 

Munyonyo

 

Kolejną ważna datą w historii ugandyjskiej misji jest dzień 13 października 2013 r. Wtedy właśnie franciszkanie prowincji krakowskiej przybyli do sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo, w dzielnicy Kampali, aby tam zapoczątkować swoją obecność. Wbicie „pierwszej łopaty” w ten teren miało miejsce 3 maja 2015 r. W ciągu roku udało się wybudować kościół, który konsekrowany został 28 października 2017 r. Sanktuarium w Munyonyo odwiedził w roku 2015 papież Franciszek. Obecnie franciszkanie planują w tym miejscu budowę kaplicy wieczystej adoracji. Munyonyo to miejsce szczególne. Właśnie tam śmierć poniosło kilku Męczenników Ugandyjskich – św. Andrzej Kaggwa, św. Denis Ssebuggwawo oraz św. Pontian Ngondwe. To także miejsce chrztu św. Kizito i kilku innych Męczenników.

 

Misyjna praca w Ugandzie

 

Misja w Ugandzie to najmłodsza z misji Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Praca misjonarzy to przede wszystkim głoszenie Ewangelii i niesienie Chrystusa wszystkim, którzy jeszcze Go nie znają. Prócz przepowiadania Dobrej Nowiny, sprawowania sakramentów i pomocy wszystkim złamanym na duchu, misjonarze podejmują szereg inicjatyw, które mają na celu pomoc potrzebującym oraz poprawę warunków ich życia, a także podarowanie im szansy na lepszą przyszłość.

 

Pamiętajmy w naszej modlitwie o misjonarzach posługujących w Ugandzie i prośmy o nowe powołania misyjne.

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: misje.franciszkanie.pl


franciszkanie.pl