DRUKUJ
 
XVIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów ,,NIEPOKALANÓW 2003
 


Na XVIII Festiwal "Niepokalanów 2003" nadesłano 42 programy radiowe z Polski, Rosji i Irlandii. Do konkursu nominowano 20 programów.

Komisja Jury Festiwalu w składzie:

Michał Kulenty - wiceprzewodniczący Jury Festiwalu ds. radiowych, redaktor, muzyk
Iwona Romanowska - redaktor radiowy, teolog
Andrzej Januszewski - wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach programów radiowych:

I nagroda w kategorii słuchowisk

0192 Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi
reż./dir. Sylwester Woroniecki
prod. Polskie Radio Redakcja Programów Katolickich, Warszawa

Słuchowisko nagrane w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Poetycka wizja odradzania się Rzeczypospolitej w roku 1918. Obficie wykorzystane dokumenty historyczne pokazują rolę duchową i polityczną Kościoła Katolickiego w formowaniu się świadomości narodowej.
Prawda o nas samych, zawarta w tym historycznym przekazie jest tak aktualna, że warto i dziś wsłuchać się w nauki płynące z doświadczeń Narodu walczącego o wolność i niepodległość. To szansa na to, by ustrzec się przed błędami, które czyhają na Naród w potrzebie.

I nagroda w kategorii reportażu

0155 Siła miłości
reż./dir. Krzysztof Wyrzykowski
prod. Polskie Radio S.A. Studio Reportażu i Dokumentu, Warszawa

Bohaterem audycji jest ojciec Marian Żelazek SVD - misjonarz pracujący w Indiach - opiekujący się trędowatymi - polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla w 2002 roku.
Piękne i niebanalne świadectwa zawarte w tej audycji, są niezwykle budujące, a sama postać Ojca Trędowatych po prostu zachwyca wszystkich swoją skromnością i wielkością.
Obie te wartości łączą się nierozerwalnie ze sobą jedynie w przypadku rzeczywistej Świętości, która wymaga prawdziwej ofiary.

II nagroda w kategorii słuchowisk

0189 Dialogus in Natali Domini - Dialog na Boże Narodzenie
reż./dir. Maciej Ormowski
prod. Katolickie Radio Diecezji Kaliskiej

W słuchowisku wykorzystano utwory literatury staropolskiej: Dialog na Boże Narodzenie (1586 - napisany w Kaliszu), Dialog na Narodzenie Chrystusa (1651), fragment listu Filipa Kalimacha do arcybiskupa Grzegorza z Sanoka (1471). Słuchowisko jest jednocześnie elementem cyklu zajęć fonetyki pastoralnej prowadzonych przez reżysera dla II/III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Staropolszczyzna w dzisiejszych czasach jest praktycznie nieobecna. Schlebianie tłumowi i promocja idoli jest ważniejsza, niż tradycja i kultura narodowa. Dlatego też inicjatywa i realizacja całego przedsięwzięcia kaliskich twórców jest nam dziś szczególnie potrzebna. Cieszymy się zwłaszcza z tego, że aktorzy - amatorzy angażują się w swoje role z taką wielką pasją, co pozwala sądzić, że dobrze zapamiętają jak to kiedyś w Polszcze bywało i jak to drzewiej postrzegano biblijne przekazy.

II nagroda w kategorii reportażu

0152 Misjonarz z Ekwadoru
reż./dir. Anna Kacykowska
prod. Radio Lublin S.A

Opowieść młodego misjonarza ks. Leszka Przybyły o jego 5-letniej pracy w Andach, w tropikalnej części Ekwadoru. Dla żyjącej w nędzy ludności indiańskiej i murzyńskiej ksiądz jest nie tylko ojcem duchownym i autorytetem, ale również nauczycielem, obrońcą i opiekunem ratującym życie. Jest wzorem. Dla księdza praca misyjna w tych warunkach jest ciężką próbą, ale ma szczególny sens: jest lekcją prawdziwie żarliwej wiary i miłości Boga, uczy pokory, wyrozumiałości, służenia ludziom w namacalny, apostolski sposób.
Szczegóły posługi misjonarza są doprawdy wstrząsające, a opowiada on o nich tak po prostu, jak gdyby trudy codzienności i morderczy klimat były dla niego bez większego znaczenia. Całość audycji muzycznie dopełnia "Msza kreolska"Ariela Ramireza budując prawdziwie "ropikalny"nastrój dla tego programu.

III nagroda w kategorii słuchowisk

0190 Wyprawa Bombka
reż./dir. Robert Michalak
prod. Radio Plus Łódź

Przygody łaciatego słonia Bombika, tym razem na wyprawie po smocze ziele, dla chorej siostry. Opowieść, która ukazuje, że dobrze mieć rodzeństwo, przyjaciół, a w relacjach z innymi najważniejsza jest prawda, bo kłamstwo ma zawsze krótkie nogi.
Dobre audycje dla dzieci są nam dzisiaj wszystkim szczególnie potrzebne. Jest ich tak mało, a świetna inicjatywa księdza, Bogusława Zemana SSP to tak zwany strzał w przysłowiową dziesiątkę!


III nagroda w kategorii reportażu

0156 W połowie drogi
reż./dir. Katarzyna Michalak
prod. Radio Lublin S.A

Małgorzata była osobą obojętną religijnie. Swój udział w pielgrzymce do Medżugorje traktowała trochę jak niewytłumaczalne zrządzenie losu. Małgorzata nie dojechała do cudownego miejsca Objawień Maryjnych. Przeżyła tragiczny wypadek autobusowy, który pochłonął 20 osób. To zmieniło jej życie ...
Nagła interwencja pana Boga, którego plany wobec każdego człowieka są dla wielu z nas zupełnie nieodgadnione. Tragedia, która zbliża do Bożej Miłości, a nie jest jedynie tragedią przerwanego życia. Wola Boża przyjęta w pokorze daje pokój zranionym sercom.
Wiara rodzi się najprościej w głębokiej pokorze. Jest nagrodą dla wytrwałych.

Nagroda specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego

Radio Święty Józef jako medium prawie doskonałe. Radio, które przełamuje schemat rzekomego nieudacznictwa mediów katolickich, dzięki swojemu programowi i wysokiemu poziomowi realizacji. Prawie wszystkie zgłoszone do konkursu programy są tego najlepszym dowodem. Okazuje się, ze nawet reklamy mogą być świetne...

Wyróżnienia w kategoriach radiowych

0182 O szatanie i opętaniu
reż./dir. Zbigniew Kisiela, Mariusz Pieśniewski
prod. Radio Niepokalanów

Opętanie jest tylko jednym z wielu przejawów działania szatana. Jakie są inne sposoby działania diabła i jak się przed nimi bronić, to temat audycji "Lubimy poniedziałki" cyklicznego programu nadawanego na żywo. Jest to audycja w której młodzież mówi do młodzieży; porusza tematy ciekawe, ważne, czasami kontrowersyjne. Jest to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny w kraju, program tego typu.
Problem nienowy w historii tego świata, ale często pomijany lub przemilczany w mediach. Nareszcie młodzi mogą się czegoś dowiedzieć o wcielonym źle, żeby więcej nie błądzić w ciemnościach naszej podstępnej rzeczywistości.

0154 Moja pierwaja Biblia
Moja pierwsza Biblia
reż./dir. Michał Fatiejew
prod. Radio "TEOS", St. Petersburg, Rosja

Audycje cykliczne w których rosyjscy hierarchowie Kościoła, słynni naukowcy, muzycy, artyści opowiadają o swoim pierwszym spotkaniu z Pismem Świętym.
Jest to świadectwo ks. Borisa Biezmienowa pokazujące, że poddanie się głosowi serca, podzielenie się z bliźnim tym co się posiada, jest miłe Bogu i bywa szybko nagrodzone.
Różne są problemy z pogłębianiem wiary na świecie. Dla nas w Polsce, posiadanie własnego egzemplarza Biblii jest bardzo łatwe i jest czymś zupełnie naturalnym. W Rosji zaś, do dziś ten sam fakt ma całkowicie inną wartość i inne znaczenie. Bo Rosja jest nadal krajem misyjnym dla katolika.

0175 Christmas with the Cenacolo Community
Boże Narodzenie ze społecznością Cenacolo
reż./dir. Jim Fahy
prod. RTE, Galway, Irlandia

Boże Narodzenie dla każdego z nas wiąże się z innymi przeżyciami, ale 16 młodych mężczyzn, którzy mieszkają wspólnie na 40-akrowej farmie niedaleko Knock w Irlandii przeżyje Boże Narodzenie 2002 z tą samą myślą -myślą o życiu bez narkotyków. Już od trzech lat narkomani z całego świata przyjeżdżają na farmę prowadzoną przez wspólnotę chrześcijańską Cenacolo, wywodzącą się z Włoch i próbują tu od nowa ułożyć sobie swoje -często rozsypane w drobny mak - ycie.
Jest wiele sposobów na to, aby walczyć z chorobami uzależnienia. Jest też wiele różnorodnych wspólnot, którym często udaje się jedynie stworzyć wspólnotę... To jest jednak za mało. Adorowanie siebie z pewnością nie wystarcza. Droga do Pana Boga wspólnot z Cenacolo jest bezpieczna. Przemienia ludzkie serca i prowadzi biedne duszyczki do wiary, która pomaga zerwać z nałogiem i żyć w czystości.

0180 Nagrzany Bogiem
reż./dir. Dorota Juchnowska
prod. Polskie Radio Kielce S.A

Od przeszło 20 lat salezjanin ks. Andrzej Szpak organizuje dla młodzieży "różnych dróg" pielgrzymkę na Jasną Górę. Z całej Polski młodzież pod opieką księdza Andrzeja wędruje do Matki Częstochowskiej.
Kolejny misjonarz, ale tym razem z Polski. Brak nam dziś misjonarzy dla naszych rodaków. Wśród nas bowiem również zdarzają się tzw. "zicy ludzie" którym potrzeba kultury... a przede wszystkim wiary.