DRUKUJ
 
Wielki Odpust Tuchowski
 


Od 1 do 9 lipca br. trwać będzie odpust w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, którym opiekują się redemptoryści. Jest to wydarzenie szczególne; w tym roku przypada bowiem setna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. (Obraz ten był ukoronowany 2 października 1904 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej Ks. bp. Leona Wałęgę. Zasadniczym motywem podjęcia starań o zgodę na koronację i samego faktu koronacji, był przeżywany wtedy w całym Kościele Powszechnym "Jubileusz Mariański", ogłoszony przez papieża Piusa X, w celu uczczenia 50 rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jubileusz ten był bardzo bliski redemptorystom. To przecież św. Alfons de Liguori i jego pierwsi towarzysze postanowili, że będą bronić prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Dlatego nie może dziwić fakt, że właśnie redemptoryści przy ścisłej i pełnej życzliwości współpracy z księżmi diecezji tarnowskiej, a zwłaszcza z jej ordynariuszem podjęli się tego wdzięcznego zadania).

Sanktuarium w Tuchowie jest głównym w diecezji tarnowskiej. Rocznica koronacji obchodzona jest przez cały rok. Nawiązując do motywu koronacji postanowiliśmy, że rok jubileuszowy trwał będzie od 8 grudnia 2003 do 8 grudnia 2004. Przy czym główne akcenty obchodów jubileuszowych położone będą na dwa okresy: pierwszy to czas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, czyli od 1 do 9 lipca br. i dzień samej koronacji to jest 2 października 2004 roku. Obchody październikowe potrwają przez trzy dni, a zasadniczym wydarzeniem będzie kongres maryjny.

Jak każdego roku, odpust w Tuchowie posiada swoje przewodnie hasło, zazwyczaj jest ono współbrzmiące z tematem duszpasterskim, ofiarowanym Kościołowi w Polsce przez naszych biskupów. W tym roku hasło całego roku jubileuszowego, w tym również odpustu jest następujące: "Z Tobą Maryjo idziemy za Chrystusem". Tradycyjnie też w nawiązaniu do tego hasła, dobrane są odpowiednie motta na każdy dzień odpustowych spotkań.

Przygotowania do odpustu, trwają już od początku stycznia. Zostało zaproszonych wielu gości, zwłaszcza księży biskupów z różnych diecezji, tam gdzie przyszło posługiwać polskim redemptorystom. Gościć będziemy: Ks. bp. Piotra Liberę - Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, który rozpocznie Wielki Odpust w czwartek 1 lipca o 17.30, dalej piątek 2 lipca sumie odpustowej przewodniczyć będzie o. Zdzisław Klafka - prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów; na spotkanie z osobami chorymi i starszymi w piątek o 15.00 przybędzie Ks. bp Wiktor Skworc - ordynariusz tarnowski a w piątek wieczorem liturgii eucharystycznej przewodniczyć będzie Ks. bp Stanisław Stefanek z Łomży. W sobotę 3. lipca o 11.00 liturgii odpustowej przewodniczyć będzie Ks. Kard. Marian Jaworski ze Lwowa. Natomiast tradycyjnej już Mszy św. z udziałem dzieci, tym razem również z udziałem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci w sobotę o 15.00 przewodniczyć będzie Ks. bp Atoni Długosz - sufragan z Częstochowy. W niedzielę, która jest głównym dniem odpustowym liturgii przewodniczyć będą; o godz. 9.00 Ks. bp Stanisłąw Budzik - sufragan tarnowski, o 11.00 - Ks. bp Wiktor Skworc, a o 18.30 - Ks. abp Józef Życiński z Lublina. W poniedziałek 5 lipca o 11.00 przewodniczyć będzie sumie odpustowej Ks. bp Władysław Bobowski - sufragan z Tarnowa, a o godz. 1830, już po raz drugi, gościć będziemy pielgrzymkę grekokatolików, której przewodniczyć będzie Ks. abp Jan Martyniak - metropolita przemyski dla obrządku wschodniego. We wtorek o 11.00 Sanktuarium nawiedzi Ks. bp Gerard Kusz - sufragan z Gliwic, a w środę o 18.30 Mszy św. przewodniczyć będzie Ks. bp Andrzej Dzięga z Sandomierza. Wieczornej liturgii w czwartek przewodniczyć będzie Ks. bp Józef Wysocki - sufragan z Elbląga. Natomiast Wielki odpust zakończy uroczysta Liturgia Eucharystyczna w piątek 9 lipca pod przewodnictwem Ks. Abp. J. Michalika - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Gościć będziemy pielgrzymki Strażaków i orkiestr dętych, rolników i pszczelarzy, Rodzinę Radia Maryja i Podwórkowe Kółka Różańcowe z Madzią Buczek, małe dzieci i młodzież, w tym uczestników Tarnowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, ludzi chorych oraz starszych. Pielgrzymować będą tradycyjnie już: nauczyciele, kolejarze, ludzie pracy i bezrobotni, Akcja Katolicka, Koła Żywego Różańca, Służba Zdrowia, Leśnicy, myśliwi, pracownicy parków krajobrazowych, DSM, ministranci i lektorzy, Trzeci Zakon Franciszkański i grekokatolicy.

Nowością w tym roku będzie wprowadzenie przez cały okres trwania odpustu codziennego nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Różańca Świętego, który będzie odmawiany na dróżkach różańcowych. Planowane jest poświęcenie przez Ks. bp. Wiktora Skowrca - ordynariusza diecezji tarnowskiej, odnowionego grobowca ks. abp. Leona Wałęgi oraz uroczyste przekazanie dla Sanktuarium w Tuchowie relikwii św. Gianny Beretty Molla.

br. Dariusz Drążek CSsR