DRUKUJ
 
I rocznica śmierci Jana pawła II
 


2 kwietnia o godz. 21:37 na bydgoskim Starym Rynku ks. bp Jan Tyrawa odprawi uroczystą Mszę św. modląc się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.
 
W obchody rocznicy wprowadzą nas trwające od 29 marca do 1 kwietnia XIX Bydgoskie Dni Społeczne, które podejmą temat Dekalogu w nauczaniu Jana Pawła II podczas IV pielgrzymki do Polski. Wykłady odbędą się w Auli WSD przy Al. Jana Pawła II 117 (u duchaczy). 2 kwietnia o godz. 18:00 na Placu Wolności spotka się młodzież, by we wspólnym marszu przejść na Stary Rynek, gdzie o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Pokolenie JP II”. Po koncercie rozpocznie się przygotowane przez młodzież modlitewne czuwanie, które potrwa do rozpoczęcia Mszy św.
 
Wyjątkowym dziedzictwem papieża Jana Pawła II są Światowe Dni Młodzieży, stąd 8 kwietnia o godz. 18:00 w ramach XXI Światowych Dni Młodzieży zostanie odprawiona w Katedrze Msza św. za młodych naszej Diecezji, a następnie ks. bp Jan Tyrawa poprowadzi Drogę Krzyżową ulicami Bydgoszczy z Katedry do Bazyliki św. Wincentego a Paulo. Podczas tej drogi, modląc się o beatyfikację naszego wielkiego Rodaka, będzie rozważana ostatnia droga krzyżowa, w której uczestniczył, a której tekst przygotował kard. Józef Ratzinger. Obchody zakończy w Niedzielę Palmową 9 kwietnia Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci.
 
Bydgoska młodzież poruszona ogromem tragedii, jaka dotknęła nas wszystkich przed rokiem, pragnie uczcić pamięć Sługi Bożego poprzez organizację kolejnego Białego Marszu. Młodzi ludzie dali już wielokrotnie świadectwo swojej wielkiej dojrzałości, uczestnicząc w podobnych inicjatywach. Chcemy, aby i tym razem zjednoczyli się we wspólnej modlitwie, poprzez udział w Białym Marszu.
 
Trasa pochodu, który rozpocznie się 2 kwietnia 2006 roku o godzinie 19:15 (Uwaga! Zmiana w porównaniu z poprzednim komunikatem, była poprzednio godzina 20.00!) przy Alejach Jana Pawła II w Bydgoszczy, prowadzi na bydgoski Stary Rynek, gdzie ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej, będzie celebrował uroczystą mszę świętą w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Liczymy na obecność zwłaszcza ludzi młodych, prosimy o zabranie ze sobą lampionów, świec, flag, transparentów itp.. Uczcijmy pamięć wielkiego Polaka, udowodnijmy, że zeszłoroczne deklaracje nie były tylko pustymi słowami wypowiedzianymi pod wpływem chwili. Prosimy o przekazanie wiadomości o marszu wszystkim słuchaczom. Mamy nadzieję, że nie zawiodą.
 
Dyrekcja i uczniowie
III LO w Bydgoszczy
Uroczystym koncertem w Filharmonii Pomorskiej, podczas którego orkiestra symfoniczna i chór Opery Nova wykonają Requiem Verdiego, władze sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego uczcza pierwsza rocznicę śmierci Ojca Świętego. 2 kwietnia o godz. 19-tej bydgoszczanie wysłuchają koncertu, upamiętniającego osobę Jana Pawła II. zakończenie koncertu zaplanowano na godzinę 21 tak, aby wszyscy, którzy będą w nim uczestniczyć, mogli bezpośrednio udac się na Mszę Świętą na Starym Rynku, celebrowaną od 21.37 przez ks. biskupa Jana Tyrwę, ordynariusza diecezji bydgoskiej.
 
W bazylice św. Wincentego a Paulo przy. Alejach Ossolińskich 2 o godz. 20-tej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Liturgię uświetni występ chóru VINCENTINUM. O godz.21.oo - Apel jasnogórski, a po nim montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. O godz. 21.37 orkiestra symfoniczna uczniów tej szkoły wykina utwór "Barka".
 
W związku z uroczystymi obchodami pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II w Bydgoszczy Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz Fundacja „Wiatrak” serdecznie zapraszają od 2 kwietnia od godz. 13.00 do Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” na Starym Rynku, gdzie oglądać będzie można wystawę fotograficzną „Mój Papież”. Zdjęcia na wystawę nadesłali mieszkańcy miasta i okolic. Mimo, iż w większości są to fotografie amatorskie, nie brak w nich głębokich emocji i artystycznego wyrazu. Do niektórych zdjęć dołączone zostały osobiste refleksje. Zdjęcia pochodzą ze spotkań z Janem Pawłem II, z pielgrzymek Papieża do Polski, w tym liczne zdjęcia z wizyty Ojca Świętego w Bydgoszczy oraz z pielgrzymek Polaków do Rzymu. Wśród nich są też zdjęcia przypominające chwile, kiedy Papieża – Polaka zabrakło już wśród nas...Wystawa „Mój Papież” może stać się jeszcze jedną okazją do chwili zadumy i na pewno poruszy każdego.
 
INOWRCŁAW
Od piątku. 31 marca do 8 kwietnia potrwają w Inowrocławiu uroczystości związane z oddaniem pamięci i hołdu Janowi Pawłowi II. Zapoczątkuje je wystawa w Muzeum Jana Kasprowicza poświecona papieżowi, a zakończy 8 kwietnia niepowtarzalne widowisko plenerowe w scenerii Tężni Solankowej „Misterium Męki Pańskiej”.Prezydent Miasta Ryszard Brejza zwraca się do mieszkańców miasta, administratorów i właścicieli budynków, zakładów pracy, instytucji kulturalnych, oświatowych o wywieszenie w niedzielę, 2 kwietnia 2006 r., w rocznicę śmierci Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia, flag w barwach narodowych i miejskich. W celu upamiętnienia pamięci o Ojcu Świętym Prezydent prosi także o zapalenie tego dnia o godz.. 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, w oknach naszych domów świeczek. Na polecenie Prezydenta Miasta o tej godzinie zabrzmią syreny miejskie. Zachęcamy wszystkich inowrocławian by upamiętnili pamięć o Papieżu poprzez uczestniczenie 2 kwietnia o godz. 20.00 w marszu i drodze krzyżowej ze Skweru Jana Pawła II do Kościoła p.w. Świętego Ducha.
 
W sobotę, 8 kwietnia 2006 roku, w rocznicę pogrzebu Jana Pawła II, o godzinie 20.00 przy tężni solankowej w Inowrocławiu wystawione zostanie Misterium Męki Pańskiej .W monumentalnym widowisku, które odbędzie się w scenerii tężni wyobrażającej mury Jerozolimy wystąpi 250 aktorów i statystów. Misterium ubogaci udział legionu rzymskiego studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierwsze, tak duże Misterium Męki Pańskiej na Kujawach organizuje społeczność liceum Jana Kasprowicza. Inowrocławskiemu Misterium patronują: Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Henryk J. Muszyński i Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.