DRUKUJ
 
Kard. Bertone w Łodzi
 


Kardynał Tarcisio Bertone, metropolita Genui spotkał się 27 kwietnia z kapłanami archidiecezji łódzkiej. W ramach przygotowań do pielgrzymki Benedykta XVI mówił o myśli teologicznej obecnego papieża.
 
Podczas spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym kard. Bertone – bliski współpracownik kard. Josepha Ratzingera – opowiadał o podstawach refleksji teologicznej Benedykta XVI. Swoje wystąpienie podzielił na 4 zasadnicze części: „Wiara i teologia”, „Jedyność i uniwersalność zbawcza Chrystusa w relacji do religii świata”, „Interpretacja eklezjologiczna Lumen Gentium” oraz „Religia, etyka i wolność”.
 
„Wydaje mi się, że wychodząc od treści jego książek i wygłoszonych nauk, zwłaszcza tych z ostatnich lat, ale nawiązując także do jego pierwszych papieskich wystąpień, można wskazać na najważniejsze przesłania jego nauczania” – powiedział kard. Bertone w rozmowie z Radiem Vox. Chodzi o racjonalność wiary, Chrystus jako centrum odniesienia całej historii, Kościół jako sakrament zbawienia i tożsamość chrześcijaństwa.
 
Dla kard. Bertone ważne jest określenie relacji między wiarą a rozumem. „Pomiędzy religijnością a życiem, pomiędzy Słowem Bożym, a odpowiedzią na nie samego człowieka. Czyli, w pewnym sensie – zasady racjonalności naszej wiary. Można powiedzieć o swoistym humanizmie wiary, który ukazuje człowiekowi sens jego życia w pełnym wymiarze, aby wskazać na właściwy cel jego istnienia” – podkreślał.
 
Drugim charakterystycznym punktem jest ukazanie Chrystusa jako centrum odniesienie dla całej ludzkiej historii. „Jezus Chrystus jest Synem Bożym. Co tenże Syn Boży mówi dziś dla nas, 2000 lat od Jego narodzin? Bóg nie działa, nie ryzykuje, nie interweniuje na próżno w życie człowieka. Człowiek zaś wezwany jest do współpracy z Bogiem – w tym sensie dokonuje się przemiana życia człowieka” – wyjaśniał metropolita Genui.
 
Kościół jest sakramentem zbawienia – to jego podstawowe zadanie. „Bóg założył Kościół, który jest wspólnotą zorganizowaną pod przewodnictwem papieża i biskupów, ale w jedności z Nim samym. Tenże Kościół we wszystkich pokoleniach jest w nieustannej drodze, ma także konkretne znaczenie i dla mnie, dla całej współczesnej społeczności” – mówił kard. Bertone. „A zatem misterium, tajemnica Kościoła, w której nieustannie uobecnia się Chrystus, który kocha ludzkość i pragnie jej zbawienia”.
 
Czwartym punktem nauczania Benedykta XVI jest tożsamość ludzkości i tożsamość chrześcijaństwa. „Chodzi o kwestię Kościoła i tzw. „kręgów przynależności do Kościoła”. Chrześcijaństwo to fakt historyczny, który został wcielony w historię ludzkości, nawet jeśli w ciągu mijających wieków historia ta pragnęła oddalić się od tych korzeni” – zauważył kardynał. „Powinniśmy powziąć na nowo refleksje odnoszące się do naszych korzeni, początków chrześcijaństwa, aby rozwijać dialog pomiędzy chrześcijaństwem a owymi „kręgami przynależności do Kościoła” – zachęcał.
 
Kolejnym etapem przygotowań Kościoła w Łodzi do spotkania z papieżem Benedyktem XVI będzie pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Odbędzie się ona w sobotę, 29 kwietnia.