DRUKUJ
 
930 tysięcy dla Św. Katarzyny
 


Pod hasłem "Połóż swoją dachówkę" zorganizowano dwa wyjątkowe koncerty Pasji według Św. Mateusza J. S. Bacha, z których dochód został przeznaczony na odbudowę spalonego dachu i remont kościoła Św. Katarzyny.
 
Wydarzenia mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu Grupy PZU. Swoją "dachówkę" dołożył też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgromadzono fundusze w wysokości 930 tys. złotych, ale akcja zbierania pieniędzy wciąż trwa.

Muzyczna interpretacja najwyższej klasy, obchody 50-lecia Traktatu Rzymskiego, obecność ambasadorów UE i Ministra Kultury oraz szczytny cel wsparcia odbudowy Kościoła św. Katarzyny połączyły publiczność w Filharmonii Narodowej w Warszawie 25 marca b.r., a dzień wcześniej w gdańskim kościele Św. Brygidy. Wspólnym mianownikiem stała się przede wszystkim muzyka - zakorzeniona w europejskim nurcie chrześcijańskiej jedności - Pasja wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha.

W ramach tournee po Europie przyjechali do Polski niemieccy muzycy. Koncertująca od wielu lat orkiestra Bach Collegium i Münchener Bach-Chor poprowadzona przez młodego dyrygenta Hansjörga Albrechta zabrzmiała niezwykle sugestywnie, jednocześnie z wielkim wyczuciem. Wszystkie partie dopracowane były w najmniejszych szczegółach. Basso continuo (viola da gamba, kontrabas, organy oraz klawesyn, - na którym dyrygując grał Hansjörg Albrecht) stanowiło muzyczną podstawę, na której muzycy budowali liryczne arie ozdabiane instrumentami koncertującymi (m. in. obój d'amore czy obój da caccia), prowadzili dramatyczne dialogi pomiędzy Jezusem, Piotrem, Judaszem i Piłatem, zaskakiwali różnorodnością brzmień i dynamiki. Chóralne chorały kontrastowały z jednej strony z burzliwymi odpowiedziami tłumu, z drugiej zaś z niedoścignionym, nieskazitelnym intonacyjnie piano sopranów. Monumentalną obsadę chóru i orkiestry uzupełniało 5 solistów. Szczególną uwagę zwracał tenor-ewangelista, którego trudna, w formie recytatywów partia wykonana została bardzo plastycznie.

Obydwa zespoły specjalizują się w wykonywaniu muzyki Bacha. Ich doświadczenie było podczas koncertu niemal namacalne. Kompozycje lipskiego kantora są, bowiem nie tylko ucztą dla ucha, ale także intelektu. Zrozumienie, dogłębna analiza utworu, odnalezienie powiązań między słowem a dźwiękiem staje się kluczem do czytelnej i porywającej interpretacji. Monachijscy muzycy zagłębili się w tej muzyce, nie w jej sile wolumenu (ponad stu muzyków), ale właśnie w zrozumieniu i starannym przemyśleniu i wykorzystania środków. Koncert wypełnił trzy godziny całej gamy muzycznych kolorów.
 
Koncert orkiestry Bach Collegium München oraz chóru Münchener Bach-Chor pod batutą młodego dyrygenta Hansjörga Albrechta to wydarzenie szczególne nie tylko ze względów artystycznych. Przybyłych gości, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego krajów UE oraz polityków, przywitał Ambasador Niemiec dr Reinhard Schweppe oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, który wraz z Maciejem Płażyńskim, Wicemarszałkiem Senatu RP objął patronat honorowy nad koncertami.

Muzycy byli pod wrażeniem polskiej publiczności. - Z ogromną satysfakcją powróciliśmy wczoraj w nocy do Monachium. Te przyjacielskie i muzyczne zbliżenia udowodniły, jak ważną rolę odgrywają kontakty międzyludzkie - o wrażeniach z Polski mówił dyrygent Hansjörg Albrecht. - Świadomość, że Pasja Św. Mateusza - jedno z najbardziej znanych i jednocześnie najznakomitszych dzieł Jana Sebastiana Bacha - już od dłuższego czasu nie wykonywana w Polsce - sprawiła, ze zagranie tego utworu, który mogliśmy wykonać jako Niemcy dla Polaków w Gdańsku i w Warszawie, było dla pięciu solistów, Münchener Bach-Chor i orkiestry Bach Collegium München oraz  dla mnie osobiście czymś więcej, niż tylko prezentem dla naszego zespołu.

Na uwagę zasługuję przede wszystkim szczytna idea imprezy - dochód z obu koncertów w całości został przeznaczony na odbudowę spalonego w pożarze, 22 maja 2006, kościoła Św. Katarzyny oo. Karmelitów w Gdańsku.

Uzyskany dochód ze sprzedaży biletów wynosi 55 000 tys. zł - wyliczają organizatorzy koncertów. - Ale akcja wciąż trwa i jeszcze nie jest za późno, aby położyć swoją "dachówkę". Numer konta można znaleźć na stronie internetowej www.katarzyna.wp.pl.
 
Największą niespodziankę sprawił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, który w przeddzień koncertu zadeklarował, a wczoraj podpisał decyzję o dofinansowaniu II etapu odbudowy kościoła Św. Katarzyny w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe", w wysokości 875 045 złotych.
 
- Akcja "Połóż swoją dachówkę" oraz odbywające się koncerty Pasji Św. Mateusza zbiegły się z terminami decyzji o dofinansowaniach i przez to przyśpieszyła decyzję o przyznaniu środków dla Św. Katarzyny właśnie teraz - opowiada Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Warto zwrócić uwagę, że Pasje Bacha to szczyt muzyki mistycznej w kręgu kultury luterańskiej, a tak się złożyło, że kościół Św. Katarzyny przez ponad 400 lat był świątynią luterańską. I utwór i cel koncertu znakomicie ze sobą współgrały - dodaje.
 
O koncercie w kościele Św. Brygidy w Gdańsku, którego retransmisja odbędzie w niedzielę 1 kwietnia o godz. 1.35 na antenie TVP1 oraz 6 kwietnia w Wielki Piątek o godz. 20.30 w TVP Kultura, mówi
Maciej Płażyński, Wicemarszałek Senatu RP. - Wydarzenie wyjątkowe - pełnia harmonii muzyki i architektury kościoła - najlepiej pokazuje, czym jest chrześcijański uniwersalizm kultury, który przemawia, slowem, muzyką i klimatem gotyckiego wnętrza świątyni.
 
Zbiórka pieniędzy trwa i odbywa się jeszcze przez stronę internetową www.katarzyna.wp.pl. Hasło do przelewów: dachówka na Św. Katarzynę.
 

Sponsor Generalny i inicjator wydarzenia/koncertu: PZU S.A. oraz PZU Życie SA

Partnerzy: niemieckie MSZ, Rząd Bawarii, Instytut Goethego oraz MAN
Współpraca organizacyjna: Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Narodowa oraz Fundacja Pomorska

Organizator koncertu: Orenda Sp. z o.o.
Jolanta Róża Kozłowska, tel. 694 119984,
jrkozlowska@orenda.com.pl
Kontakt dla mediów: Kawałek Świata-Media
Krzysztof Ślusarz, tel. 603 163076, e-mail:
k.slusarz@kawalekswiata.pl
Agata Szymula, tel. 691 945399. e-mail: a.szymula@kawalekswiata.pl