DRUKUJ
 
Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników
 


XII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników pod hasłem „Dać świadectwo prawdzie” przybędzie na Jasną Górę 20 września. Pielgrzymi zbiorą się przed Wałami Jasnogórskimi w al. Henryka Sienkiewicza (u zbiegu al. Najświętszej Maryi Panny i ul. ks. J. Popiełuszki). Tam o godz. 10.00 spotkają się z delegatem KEP ds. duszpasterstwa pracowników lasów, parków narodowych i ochrony środowiska - bp Edwardem Janiakiem z Wrocławia, ministrem środowiska Maciejem Nowickim i dyrektorem generalnym lasów państwowych Marianem Piganem. Wspólnie wyruszą pod szczyt klasztoru na Jasnej Górze, gdzie o godz. 11.30 metropolita częstochowski abp. Stanisław Nowak wraz z regionalnymi duszpasterzami środowisk akademickich będzie celebrował Eucharystię. Homilię wygłosi krajowy duszpasterz środowiska bp Janiak. O godz. 12.30 pielgrzymi rozpoczną czuwanie przed Cudownym Obrazem.

Duszpasterstwo Leśników powstało w 1996 r. dyrektor generalny Lasów Państwowych zwrócił się do prymasa kard. Józefa Glempa, piastującego wówczas urząd przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o opiekę duchową nad leśnikami. Decyzją Episkopatu krajowym duszpasterzem leśników został mianowany bp Edward Janiak - absolwent Technikum Leśnego, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Biskup z kolei wystąpił o mianowanie diecezjalnych duszpasterzy dla 17 dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych. Bp Janiak w tym samym roku zaprosił leśników z całej Polski na wspólne spotkanie. Odbyło się ono we wrocławskiej katedrze. Kolejne spotkania organizowano już na Jasnej Górze.

Staraniem duszpasterstwa ukazał się „Modlitewnik leśnika”, w którym odnajdziemy m.in. modlitwę za nadleśniczego, modlitwę leśnika o wierność służbie leśnej, o wydajność uprawy leśnej, modlitwę leśnika zapracowanego. Zawiera on także podstawowe prawdy o św. Franciszku z Asyżu – patronie leśników i ekologów, jego mądrości i nauczanie, a także kodeks zasad etycznych dla ludzi związanych z lasem. Diecezjalny duszpasterz towarzyszy leśnikom przy spełnianiu ich funkcji edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz na zaproszenie przy różnych okazjach, jak np. rocznice, święta czy pogrzeby.

Z inicjatywy leśników zrodził się pomysł posadzenia w Polsce dębów Jana Pawła II. 28 kwietnia 2004 r. Papież w trakcie prywatnej audiencji udzielonej grupie 320-osobowej polskich leśników poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu – Chrobrego.

(md © Biuro Prasowe KEP 2008)