DRUKUJ
 
Światowa premiera filmu 'Świadectwo'
 


Filmowy narrator, kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat był sekretarzem i przyjacielem Karola Wojtyły, a także najbliższym świadkiem najważniejszych wydarzeń Pontyfikatu. Swoje wspomnienia przedstawił najpierw w książce  „Świadectwo”, wydanej w 2007 roku i przetłumaczonej na kilkanaście języków, która tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy.

Teraz jego opowieść, pełna niezwykłego ciepła i sugestywnej siły, trafia na ekrany. Film “Świadectwo” jest bogatszy od książki o niepublikowane dotąd materiały dokumentalne i zdjęciowe, m.in. z archiwów watykańskich. Uzupełnieniem do nich są sceny fabularyzowane, które z największym pietyzmem i dbałością o autentyzm odtwarzają najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły m.in. sceny z dzieciństwa filmowano w tych samych wnętrzach, w których wychował się przyszły Papież, z udziałem tych samych rekwizytów, na które patrzył i których dotykał.

Całość spaja postać drugiego narratora, którego rolę powierzono brytyjskiemu aktorowi Michaelowi Yorkowi.

Prace nad filmem “Świadectwo” trwały blisko rok – pierwsze sceny filmowano jesienią 2007 roku, głównie w Watykanie, Krakowie i Wadowicach, choć fabularyzowana inscenizacja wydarzeń z życia Karola Wojtyły wymagała realizacji zdjęć niemal w całej Europie.

Współproducentem obrazu jest watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana.

Scenariusz na podstawie książki kard. Stanisława Dziwisza: Gian Franco Svidercoschi, Paweł Pitera, ks. Paweł Ptasznik
Producent: Przemysław Häuser
Reżyseria: Paweł Pitera
Muzyka: Vangelis i Robert Janson
Zdjęcia: Janusz Tatarkiewicz
Montaż: Cezary Grzesiuk
Scenografia: Rafał Waltenberger, Maria Duffek
Czas trwania filmu: 90 minut
Produkcja: TBA Group we współpracy z Libreria Editrice Vaticana, Agora SA, NewCast/ZenithOptimedia Group oraz Network Production
Na podstawie książki “Świadectwo” (oryginalny tytuł “Una Vita con Karol”) S. Dziwisz i G. Svidercoschi © 2007 RCS Libri S.p.A - Milano

Mecenat nad filmem objęły PZU SA i PZU Życie SA oraz PKN ORLEN.

Partner filmu: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Patronat medialny: TVP SA, „Viva!”, Radio Zet, „Gość Niedzielny”, „Gazeta Wyborcza” i Gazeta.pl.

Biuro prasowe Filmu:
Marketing & Communications Consultants

Anna Traczewska
tel.: 0-608 336 120
e-mail:
traczewska@mcconsultants.pl

Joanna Pieniążek
tel.: (22) 40 66 100 wew. 14, 0-728 361 682
e-mail:
pieniazek@mcconsultants.pl