DRUKUJ
 
'Zmartwienia Pana Boga' – wielkopostny cykl 'Gościa Niedzielnego'
 


Pierwszy odcinek, opublikowany w najnowszym numerze tygodnika, poświęcony jest pysze. Oprócz rozważań w każdym wielkopostnym „Gościu Niedzielnym” będzie można znaleźć obrazek z modlitwą o uwolnienie z omawianego grzechu.

– Czym się martwimy? Kryzysem ekonomicznym, spadkiem wartości złotówki, małą emeryturą, globalnym ociepleniem, bezrobociem, terroryzmem, nową mutacją grypy itd. Niektóre zmartwienia są poważne i prawdziwe, inne wyolbrzymione przez strach. Czy na liście moich zmartwień są także moje grzechy? Jedno jest pewne. Moim grzechem martwi się Bóg. Martwi się tym bardziej, im mniej ja sam się nim przejmuje – pisze autor cyklu, ks. Tomasz Jaklewicz. Dodaje, że roztrząsanie prawdy o grzechu nie jest celem samym w sobie. - Chodzi o prawdę o moim życiu, o zobaczenie, gdzie jestem, co się ze mną dzieje. Chodzi o postawienie diagnozy, która jest warunkiem skutecznej terapii. Chodzi o to, by uznać swoją winę, zapragnąć oczyszczenia, nawrócić się. To nie moralizowanie nawraca. Siłę do przemiany życia daje tylko Boża łaska. Odkupiciel nie potępia, ale bierze na siebie nasze choroby, nałogi, słabości, grzechy i zmartwienia. Kto uwierzy w Boga przejętego do głębi ludzkim losem, ten już wszedł na drogę nawrócenia – pisze ks. Jaklewicz.
Portal Wiara.pl w każdym tygodniu Wielkiego Postu proponuje by zapoznać się z pytaniami, wątpliwościami, ale i odnajdywanymi odpowiedziami autorów zamieszczających swoje refleksje na portalu. Poproszeni zostali o nie matka, ojciec, student i dziennikarka, wątpiący i poszukujący. Dopełnieniem ich wypowiedzi będzie cotygodniowa medytacja siostry Anny Łukasińskiej, salezjanki, o Siedmiu Boleściach Matki Bożej. Dodatkowo portal zaprasza do wzięcia udziału w literacko-fotograficznym konkursie wielkopostnym „Mój Chrystus Frasobliwy”. Główną nagrodą jest cyfrowy aparat fotograficzny.
Do akcji włączył się również „Mały Gość”. W najnowszym numerze sznurek, który czytelnicy będą nosić w Wielkim Poście. Sznurek ma przypominać o poście i wielkopostnym postanowieniu. Redakcje przygotowały też wielkopostne materiały dla duszpasterzy – siedem chustek z wypisanymi grzechami głównymi. Księża mogą je rozdawać uczestnikom Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żali. W Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę dzieci mogą przynieść chustki – symbol grzechów do kościoła i złożyć je w Bożym Grobie.