DRUKUJ
 
40-lecie sakry biskupa Juliana Wojtkowskiego
 


Z woli bp. Wojtowskiego tegoroczny jubileusz 40-lecia jego biskupstwa będzie obchodzony skromnie podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Pokoju 30 sierpnia. W czerwcu przyszłego roku przypada z kolei 60-lecie święceń kapłańskich hierarchy i wówczas oba jubileusze będą obchodzone w Olsztynie.

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w sanktuarium w Stoczku Warmińskim, któremu patronuje Matka Boża Pokoju, zgromadzeni będą modlić się o pokój na świecie. Homilię podczas uroczystej sumy odpustowej o godz. 11.00 wygłosi kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, niegdyś profesor teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Będzie to także okazja do uczczenia 100-lecia odnowienia Zgromadzenia Księży Marianów – opiekunów sanktuarium, a także 40-lecia sakry biskupa Wojtkowskiego.

Papież Paweł VI mianował ks. dr. hab. Juliana Wojtkowskiego biskupem pomocniczym na Warmii i biskupem tytularnym Murustagi 17 sierpnia 1969 r. Głównym konsekratorem sufragana warmińskiego był kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, a współkonsekratorami bp Józef Drzazga i bp Jan Władysław Obłąk. Uroczystość święceń biskupich odbyła się 22 sierpnia 1969 r. Jako dewizę bp Wojtkowski obrał słowa „Veni Domine Jesu” (Przyjdź, Panie Jezu).

Biskup Julian Andrzej Antoni Wojtkowski urodził się 31 stycznia 1927 roku w Poznaniu. W roku 1939 ukończył tam szkołę powszechną. Po wybuchu wojny został z rodzicami i rodzeństwem aresztowany i osadzony w “Lager Glowno - Posen Ost”, a stąd wywieziony pierwszym transportem do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tzw. małą maturę zdobył w tajnym nauczaniu ziemi kieleckiej w 1944 r., a świadectwo dojrzałości liceum matematyczno-fizycznego w Lublinie – w roku 1945.

Po wojnie wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego dla diecezji warmińskiej. Święcenia kapłańskie i magisterium teologii otrzymał w 1950 r. Po studiach teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał w 1953 r. doktorat. Habilitował się w 1968 r. na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Został profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w 1987 r., od 1997 r. jest profesorem zwyczajnym. Główne dziedziny jego badań to historia dogmatów maryjnych w Polsce średniowiecznej, glosy oraz drobne teksty polskie w inkunabułach Wielkopolski oraz historia diecezji warmińskiej. Od roku 1952 do 2005 wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Bp Wojtkowski jest członkiem zwyczajnym Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej. W Konferencji Episkopatu bp Wojtkowski pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Budowy Kościołów, sekretarza Komisji ds. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i członka Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

24 lutego 2004 r. Jan Paweł II przyjął rezygnację bp. Juliana Wojtkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej, złożoną ze względu wiek.


kliknij aby powiększyć
Foto: Archidiecezja Warmińska

(md/ www.archidiecezjawarminska.pl © Biuro Prasowe KEP 2009)