DRUKUJ
 
Rekolekcjonista wyprowadzi biskupów na... pustynię
 


Podczas tegorocznych rekolekcji biskupich na Jasnej Górze ks. Michał Bednarz, biblista i popularyzator Pisma Świętego, będzie mówił o tym, kim byli dla ludzi prorocy i kim, na ich wzór, powinni być dzisiaj biskupi. Rekolekcje rozpoczną się w poniedziałek, 23 listopada i trwać będą do czwartku, 26 listopada.

– W Starym Testamencie pustynia kształtowała wielkich ludzi. Nikt nie mógł działać, jeżeli jej nie doświadczył i nie przeszedł przez pustynię – mówi tegoroczny rekolekcjonista, ks. dr hab. Michał Bednarz. Przez trzy dni będzie on „wyprowadzał biskupów na pustynię”, aby w ciszy jasnogórskiego sanktuarium usłyszeli, jakie zadania stoją przed nimi jako współczesnymi prorokami.

Posługę biskupów rekolekcjonista zestawia z działalnością starotestamentalnych proroków. – To nie jest nadużycie, ponieważ według Pisma Świętego i według nauki Kościoła, biskupi mają władzę prorocką, kapłańską i królewską – mówi ks. Bednarz. W naukach skupi się na władzy prorockiej. Podkreśla, że prorocy urzekali ludzi, porywali za sobą i nawiązując do Księgi Jeremiasza wymienia funkcje proroka – jego zadania to wyrywać i niszczyć zło, ale też sadzić i budować jedność społeczności.

Marzeniem proroków – co podkreśla ks. Bednarz – jest budowanie idealnej wspólnoty. Wskazania, jak to zrobić, rekolekcjonista oprał na 18. rozdziale Ewangelii św. Mateusza. We wspólnocie niemożliwa jest walka o pierwsze miejsca ani pogardzanie kimkolwiek. Musi być miejsce na łagodność, ale i upominanie. Jako warunek końcowy, św. Mateusz wskazuje „przebaczenie w nieskończoność”.

Tego, kto głosi Ewangelię, powinny cechować bezinteresowność, traktowanie innych z łagodnością matki, ale przemawianie z autorytetem ojca; nie są to przymioty nadzwyczajne, lecz powszechne, stosowane w życiu codziennym – dodaje rekolekcjonista.

Biskup powinien się uczyć w szkole Maryi – ta szkoła to modlitwa Magnificat – podkreśla ks. Bednarz. Dlatego odwoła się do tej modlitwy i pokaże, że Maryja występuje w niej niczym prorokini – wielbi Boga, patrzy na dzieje ludzi i widzi w nich działanie Boga, miłosierdzie i miłość, ale równocześnie klęskę tych, którzy występują przeciwko Bogu.

Przygotowując nauki rekolekcyjne związane z cechami biskupa, kaznodzieja posiłkował się m.in. posynodalną adhortacją apostolską „Pasterze owczarni” Jana Pawła II oraz watykańskim dokumentem „Następcy Apostołów”. Korzystał też z homilii Benedykta XVI, wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat, w której Ojciec Święty prosi m.in. o modlitwę w swojej intencji - by kochał ludzi w Kościele i nie bał się wilków – co także należy do zadań proroków.

***
Ks. Michał Bednarz jest biblistą, doktorem habilitowanym teologii i doświadczonym popularyzatorem Pisma Świętego. Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich; jest autorem dzieł naukowych poświęconych Pismu Świętemu, a także wielu popularnych książek na ten temat. Studiował w Lublinie (KUL), Rzymie (Papieski Instytut Biblijny) i w Jerozolimie (Francuska Szkoła Archeologiczna i Biblijna). Doktorat obronił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Jego kolokwium habilitacyjne odbyło się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Obecnie jest wykładowcą Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym w Tarnowie. Okresowo uczy też w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie.

Z licznych publikacji ks. Michała Bednarza popularyzujących Biblię można wymienić chociażby takie tytuły, jak: „Zanim zaczniemy czytać Pismo Święte”, „Biblia na cenzurowanym”, „Historia zbawienia” czy „Pytania do Biblii”. Pod jego kierunkiem powstało ponad sto prac magisterskich. Duchowny od 1997 roku prowadzi też audycje biblijne w diecezjalnym Radiu Dobra Nowina.

Ks. Michał Bednarz ma 70 lat, urodził się w miejscowości Skrzyszów koło Tarnowa.