DRUKUJ
 
Abp. Henryk Muszyński rozpoczyna posługę Prymasa Polski
 


W sobotę, 19 grudnia, odbędzie się uroczysta inauguracja posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego. Z tej okazji w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią nowego prymasa. Początek Eucharystii o godzinie 13.00.

Do udziału w uroczystościach zaproszono blisko 60 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Obecność potwierdzili m.in. kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Do Gniezna przyjadą także: prezydent Polski Lech Kaczyński, abp Jeremiasz – ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp, bp Włodzimierz Juszczak stojący na czele Eparchii Wrocławsko - Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp Władysław Blin z Witebska na Białorusi oraz pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta, ordynariusz Astany w Kazachstanie. Prócz duchownych w inauguracji wezmą udział także przedstawiciele władz samorządowych, gnieźnieńscy parlamentarzyści, prezydenci Bydgoszczy, Inowrocławia i Włocławka oraz ludzie kultury i nauki. Zaproszono m.in. rektorów i profesorów gnieźnieńskich, poznańskich i bydgoskich uczeni wyższych. Obecny będzie ponadto prof. Władysław Bartoszewski oraz komandor Karol Szlenkier z Polskiego Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie. Nie zabraknie także rodziny i przyjaciół nowego prymasa.

Inauguracja rozpocznie się o godz. 10.30 sesją naukową w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry, podczas której prelekcje wygłoszą prof. Jan Żaryn z UKSW oraz ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL. Przewidziano także krótkie wystąpienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, abp. Józefa Kowalczyka, kard. Józefa Glempa, prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego oraz rozpoczynającego posługę prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego.

Po zakończeniu sesji o godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią nowego prymasa. Eucharystię koncelebrować będą wszyscy obecni na uroczystości biskupi.

Tytuł prymasa Polski wraca do arcybiskupa gnieźnieńskiego na mocy decyzji podjętej przez papieża Benedykta XVI w 2006 roku. O decyzji takiej zdecydowały względy historyczne i prawne przemawiające za Stolicą Gnieźnieńską jako pierwszą Polską Archidiecezją Metropolitalną, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha Męczennika, Patrona Polski.