DRUKUJ
 
Walczcie o czas, aby być razem
 


Doświadczenie komunii małżeńskiej to jedna z najpiękniejszych ludzkich rzeczywistości – piszą biskupi w liście na Niedzielę Świętej Rodziny. Przestrzegają przed ucieczką od problemów domowych w rzeczywistość wirtualną i pracę. „Walczcie o czas, aby być razem i dzielić się tym, kim jesteście i co posiadacie” – zachęcają małżonków.

Niedziela Świętej Rodziny wypada w tym roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. „Nawiązując do programu duszpasterskiego, pragniemy zaprosić wszystkich wiernych, aby czynili Kościół domem i szkołą komunii” – piszą biskupi w liście pasterskim przygotowanym na 26 grudnia.

„Komunia z Bogiem jest drogą do szczęścia w rodzinie” – podkreślają biskupi. Wyjaśniają, że jest ona „doświadczeniem głębokiej zażyłości z miłującym Bogiem”, która realizuje się również poprzez życie wiarą na co dzień. Biskupi zaznaczają, że samo przestrzeganie nakazów i zakazów dalekie jest od dojrzałego życia wiarą, jeśli brakuje relacji z Bogiem.

Sakrament małżeństwa jest początkiem wyjątkowej relacji – wiąże małżonków ze sobą i z Chrystusem. Zadaniem małżonków jest dalsze rozwijanie tych więzów. „Zażyłość z Bogiem buduje się przecież analogicznie do zażyłości ze współmałżonkiem: poprzez dialog i kontemplację, poprzez życie w obecności, adorację i serdeczne zaangażowanie w sprawy tego, którego nasze serce kocha” – piszą hierarchowie.

Biskupi zaznaczają, że „nie można być prawdziwym małżeństwem, rodziną katolicką, bez udziału – czynnego i bezpośredniego – w niedzielnej Mszy Świętej”, bo świętowanie Dnia Pańskiego wprowadza w życie wewnętrzny porządek.

Kładą też nacisk na to, że komunia z Bogiem nie jest doświadczeniem duchowym oderwanym od życia. „Dzisiaj, w Niedzielę Świętej Rodziny, prosimy zatem, abyście w Waszych małżeństwach i rodzinach rozwijali serdeczną zażyłość i głęboką jedność całego Waszego życia” – zwracają się do wiernych. Podkreślają, że „doświadczenie komunii małżeńskiej to jedna z najpiękniejszych ludzkich rzeczywistości”. Zachęcają małżonków, by poświęcali sobie i swoim dzieciom jak najwięcej czasu, a nie uciekali w rzeczywistość wirtualną czy pracę. Przestrzegają przed „pokusą patrzenia na wszystko przez pryzmat własnych racji i egoistycznych pragnień”.

Ostatni fragment listu pasterskiego biskupi poświęcają przystępowaniu do Komunii Świętej, które „nie może być praktyką oderwaną od życia”. „Przystępowanie do Komunii Świętej to kwestia uczciwości wobec Boga. Każdy katolik, który odrzuca prawo Boże, winien się nawrócić. Inaczej jego przystępowanie do Komunii Świętej jest świętokradztwem” – piszą biskupi.

Episkopat zawierza rodziny opiece Świętej Rodziny z Nazaretu. Biskupi udzielają też pasterskiego błogosławieństwa.