DRUKUJ
 
Modlitwa - Lectio Divina
 


Zaprenumeruj medytację


Medytacja tygodnia


VII Niedziela Zwykła, rok C

24 lutego 2019 r.

I  Lectio: 
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

 
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.
 
Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
 
Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie». 
(Łk 6, 27-38)
 

II  Meditatio: 
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?"

Słuchając słów Pana Jezusa z dzisiejszej, niedzielnej Ewangelii chciałoby się i to bardzo wyraźnie i mocno, i głośno, i zdecydowanie powiedzieć czy wręcz wykrzyczeć: „ Panie Jezu! Czy nie przesadzasz z tymi wymaganiami? Dlaczego tak wysoko podniosłeś życiową poprzeczkę. Chcesz z nas zrobić rekordzistów świata w miłowaniu? Nie dość, że mam problemy z miłowaniem bliskich, a Ty wzywasz do miłowania nieprzyjaciół. Z modlitwą też sobie zbyt nie radzę, zwłaszcza systematyczną i wytrwałą a Ty pragniesz, abym się modlił za tych, którzy mnie oczerniają. Na przekleństwo każesz odpowiadać błogosławieństwem. To prawda, że dobra nigdy za wiele, ale czy trzeba je czynić wobec tych, którzy mnie nienawidzą? Niekiedy mam ochotę obić i to nie raz tę czy inną buzię, a Ty mówisz, aby nastawiać drugi policzek. Czemu nie, chętnie pożyczę na niewielki procent, ale żeby zaraz pożyczać bez minimalnej perspektywy zwrotu, narażać się na straty, dać się wykorzystać. Czy słyszysz co mówisz? Pamiętasz jak szukali Cię najbliżsi, w tym Twoja Matka, bo gruchnęła wieść, że odszedłeś od zmysłów. Skąd u Ciebie tak wysokie życiowe standardy? No tak. Odwołujesz się do Ojca Niebieskiego. To On przez Ciebie je nam przekazał. On, który jest dobry dla niewdzięcznych i złych, choć nie pochwala ich niewdzięczności i zła. To On jest miarą miłości, do której trzeba mi się odwoływać, miłości najpełniej objawionej w Twoim dziele zbawienia, w Tobie. Panie Jezu, powiem szczerze. Nie dam rady, nie przeskoczę, to się nie uda, ale z Tobą spróbuję, ciągle będę próbował. Nie chcę być chrześcijańskim minimalistą. Nie chcę ograniczać przestrzeni dla Twojej miłości. Nie powiem, że będę kochał, ale proszę, posługuj się mną i kochaj Panie”.  

W gorącej modlitwie poproszę o łaskę miłowania tych, których jeszcze kochać nie potrafię. Pomodlę się za tych, których kocham ciągle za mało? Pomodlę się za prześladowców, tych, którzy mnie przeklinają, źle mi życzą. Pomodlę się, abym w Jezusie wypełniał Boże, życiowe standardy.

 

III  Oratio: 
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Błogosław, duszo moja, Pana,
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach... 
(Ps 103, 1-2)
IV  Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

***
  

   

 
opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej,
autor książek:
    
   
   

Poznaj lepiej praktykę kontemplacji ewangelicznej według Lectio Divina
Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym
Zaprenumeruj medytację
 

Copyright (C) www.Katolik.pl 2000-2019