DRUKUJ
 
Radość i nadzieja płynące od Zmartwychwstałego
 


„Credo” to tytuł musicalu, który na krakowskim Rynku zaprezentowała wspólnota Cenacolo.

Spektakl przygotowany przez grupę Cenacolo doskonale wpisał się w hasło II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia – „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Aktorzy-amatorzy dali w nim świadectwo o Jezusie Zmartwychwstałym, czyli tym samym, którego wizerunek widnieje na obrazie wg wizji św. Siostry Faustyny. To właśnie On niesie nadzieję każdemu człowiekowi, który może powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie”.

W oczekiwaniu na występ wspólnoty Cenacolo Somalijczycy i Nigeryjczycy otoczyli kardynałów Stanisława Dziwisza i Christopha Schönborna, którzy w niedzielny wieczór przyszli wspólnie z uczestnikami Kongresu obejrzeć spektakl na Rynku Głównym w Krakowie. Barwnie ubrani Afrykańczycy tańczyli i śpiewali wokół metropolitów Krakowa i Wiednia. Był to czas serdecznych rozmów i pamiątkowych fotografii. Nawet grupa sióstr zakonnych dała się porwać żywiołowej atmosferze radości wyrażając ją spontanicznym tańcem.

Początek spektaklu wyciszył zebranych – słychać było jedynie oddechy przejętych widzów. Obserwowali bogatą grę ciałem, słuchali muzyki i słów Pisma Św. Aktorzy w efektowny sposób przedstawili historię zbawienia – od stworzenia człowieka po śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W scenariuszu wykorzystano także doświadczenia członków Wspólnoty – alkoholikom i narkomanom atakowanym przez zło pomagali Apostołowie.

Przedstawienie było w całości przygotowane przez członków wspólnoty – od pomysłu i scenariusza, poprzez scenografię i oprawę muzyczną, po grę aktorską. Wokół kościoła św. Wojciecha, przy którym została wzniesiona scena, zebrały się tysiące mieszkańców miasta zainteresowanych wydarzeniem.

Cenacolo (z włoskiego „Wieczernik”), zgodnie z myślą założycielki wspólnoty siostry Elwiry Petrozzi, oznacza „bycie z Panem”. Inicjatywa wypracowała własny program terapii uzależnień młodych ludzi od narkotyków, alkoholu, hazardu, seksu. Ma on 80 % skuteczności, co powoduje, że powstają liczne nowe ośrodki na całym świecie (w Polsce działają trzy). W Cenacolo postawiono na modlitwę i pracę. Jednym z przejawów tej działalności terapeutycznej są teatralne przedstawienia ewangelizacyjne – taki charakter ma „Credo”, które obejrzeli uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia 2 października wieczorem na krakowskim Rynku.