DRUKUJ
 
W roku beatyfikacji – Tydzień Papieski
 


W roku 2011 Dzień Papieski jako podziękowanie za dar beatyfikacji Papieża Polaka został przekształcony w Tydzień Papieski. Będziemy go przeżywać od 9 do 16 października pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.

Dzień Papieski obejmuje zawsze wymiar duchowy, intelektualny, naukowy i charytatywny. W ramach kwesty przykościelnej i publicznej zbierane są wtedy środki na stypendia edukacyjne. – Program stypendialny postrzegany jest jako budowanie żywego pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II – zauważa kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak wyjaśnia, cechę szczególną programu stypendialnego stanowi formacja stypendystów w duchu wartości bliskich błogosławionemu papieżowi Janowi Pawłowi II. W tej chwili z programu stypendialnego Fundacji korzysta 2500 młodych ludzi z całej Polski.

– Tegoroczne obchody przybiorą szczególny charakter, gdyż po raz pierwszy Polacy w kraju i za granicą będą modlić się za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II – mówi ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Niedzielne obchody XI Dnia Papieskiego, 9 października, rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, wieloletniego przewodniczącego Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. (Msza transmitowana będzie przez Program 1 Polskiego Radia).

W Warszawie o godz. 15.00 odbędzie się przed kościołem akademickim św. Anny galowy koncert Dnia Papieskiego z udziałem gwiazd oraz „Apel Miasta Warszawy z Papieżem Benedyktem XVI”, który poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W całym kraju zaplanowano w związku z obchodami XI Dnia Papieskiego wiele inicjatyw: od konferencji naukowych wygłaszanych w aulach uniwersyteckich, przez gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, aż po rozgrywki i zawody sportowe.

Dzień Papieski obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i w parafiach i ośrodkach polonijnych za granicą, m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. – Jan Paweł II, jak kiedyś w czasie pielgrzymek, tak i dziś łączy Polaków we wspólnej modlitwie – podkreśla ks. Drob.

Centralne obchody Tygodnia Papieskiego zakończy 16 października uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski w Przemyślu. Będzie to ostatnie narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Michalik, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Biskupi w liście pasterskim, który był odczytywany w kościołach 2 października, podkreślili, że celem tegorocznego Dnia Papieskiego jest pobudzenie w nas ducha modlitwy. „Będzie to wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka” – napisali, zachęcając do doskonalenia modlitwy, której wzór mamy w Papieżu Polaku. Wskazali też na niezwykle ważną rolę rodziców w uczeniu dziecka modlitwy. Przypomnieli, że „Karol Wojtyła miał szczęście wzrastania w rodzinie, dla której potrzeba modlitwy była tak oczywista jak smak codziennego chleba”.

Warto dodać, że tradycyjnie w przeddzień Dnia Papieskiego, czyli 8 października, na Zamku Królewskim w Warszawie laureaci konkursu o indeks im. Biskupa Jana Chrapka oraz konkursu o indeks na studia prawnicze Lex otrzymają dyplomy. O godz. 16.30 rozpocznie się Gala Nagród TOTUS 2011, przyznawanych corocznie w czterech kategoriach dla „osób i instytucji, których działalność przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II”.