DRUKUJ
 
Podsumowanie roku 2011 w Kościele
 


Beatyfikacja Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie i Kongres Miłosierdzia Bożego w Krakowie to trzy warte podkreślenia wydarzenia w Kościele w mijającym roku. W następnym roku, ogłoszonym przez Papieża jako Rok Wiary, spodziewany jest list o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego oraz wspólny dokument Kościołów chrześcijańskich na temat świętowania niedzieli.

Beatyfikacja Jana Pawła II to wydarzenie, którym żył w maju cały świat. Ale na to wydarzenie w sposób wyjątkowy czekali Polacy. – Wielu z nas wyjechało do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych, inni śledzili je w Krakowie bądź za pośrednictwem mediów. Było to wydarzenie, które na nowo nas połączyło – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. W październiku obchodziliśmy pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II i Dzień Papieski „Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy”. Odtąd w wielu miejscach wierni modlą się przy relikwiach Błogosławionego. Wydarzeniem bez precedensu było odsłonięcie pomnika Jana Pawła II w Moskwie.

To Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. W tym roku odbyły się one po raz dwudziesty szósty. Miejscem spotkania młodych z całego świata z papieżem Benedyktem XVI był Madryt. Na ŚDM udało się oficjalnie 12 tys. młodych z Polski, ale kilka tysięcy osób przybyło indywidualnie.

Kolejna inicjatywa – II Kongres Miłosierdzia Bożego w Krakowie – też w bardzo ścisły sposób związania jest z postacią Jana Pawła II, nazywanego Apostołem Miłosierdzia. To on wyniósł na ołtarze św. Faustynę i rozpowszechnił kult Miłosierdzia, ustanawiając dla całego Kościoła Niedzielę Miłosierdzia Bożego. „Tu w Krakowie – Łagiewnikach, skąd wyszła iskra miłosierdzia i skąd ogień miłosierdzia rozchodzi się na cały świat chcemy służyć wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia” – podkreślał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Rzecznik Episkopatu zwraca też uwagę na pielgrzymkę Benedykta XVI do Niemiec. Papież mówił o odwadze potrzebnej do wyznawania wiary w codziennym życiu. Potępił też przypadki pedofilii wśród duchownych. Z kolei podczas pielgrzymki do Beninu ogłosił adhortację na temat Czarnego Lądu. Papież pisze w niej o misji Kościoła dla Afryki spragnionej pojednania, sprawiedliwości i pokoju, a także o apostolskiej działalności w dziedzinie edukacji, służby zdrowia i środków społecznego przekazu.

W 25. rocznicę spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami różnych religii, Benedykt XVI wyszedł z inicjatywą Światowego Dnia Modlitw o Pokój w Asyżu. Podobne spotkania odbyły się lokalnie, w Polsce m.in. w Krakowie.

Rok 2011 wiąże się także z problemem dyskryminacji wobec chrześcijan i prześladowań za wiarę w świecie. W Sudanie, gdzie chrześcijanom z Południa udało się odłączyć od muzułmańskiej Północy, ludzie borykają się z głodem i brakiem opieki zdrowotnej. To najmłodsze państwo świata jest jednocześnie najbiedniejszym i potrzebuje naszego wsparcia. Temu miały służyć akcje Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dla dzieci z Sudanu przeznaczone są datki z kolędowania małych Kolędników Misyjnych. Fundusze na rzecz ofiar katastrofalnej suszy w Afryce zbierała w tym roku Caritas Polska. Dzięki ofiarności Polaków, Caritas mogła uruchomić pomoc dla głodującej ludności w Kenii i Etiopii.

 
strona: 1 2