DRUKUJ
 
Piłka z misją
 


Piłka to też narzędzie ewangelizacyjne – wiedzą o tym świetnie misjonarze pracujący wśród dzieci i młodzieży w najuboższych krajach. A Euro w Polsce to doskonała okazja do ewangelizacji – kibiców i rodzin.

Na misjach turnieje piłkarskie są wielokrotnie nieodłącznym elementem świąt religijnych i parafialnych. Misjonarze organizują zespoły piłkarskie, a w piłkę grają nie tylko chłopcy, ale i dziewczyny. – Treningi, przygotowania do meczów i wyjazdy powodują, że młodzież nie ma czasu na głupoty – wyjaśnia o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Dla wielu dzieci w krajach misyjnych zagrać prawdziwą piłką to wciąż marzenie. Stąd inicjatywa Dzieła Pomocy „Ad Gentes” pod hasłem „2012 piłek na rok 2012”. Polega ona na przekazywaniu tej agendzie Komisji Episkopatu funduszy bądź zakupionych piłek. – Niechaj misjonarze i misjonarki po urlopach w ojczyźnie mają okazję zabrać ze sobą choćby jedną piłkę dla dzieci i młodzieży, którym głoszą Ewangelię – zachęca o. Szymczycha. Biskup ełcki Jerzy Mazur, niegdyś misjonarz w Ghanie wspomina, że sam kiedyś ze swojej torby podróżnej wyjął kilka rzeczy, by zmieścić piłkę, dzięki której rozpoczął swoją pracę z dziećmi na misjach.

Euro 2012 w Polsce to także okazja do misji ewangelizacyjnej w kraju. Szczególnie w miastach, gdzie będą toczyć się rozgrywki: w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. – Kościół jest gotowy na Euro 2012 – zapewnia ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców. Przy kościołach, które znajdują się w okolicach stadionów będą sprawowane Msze św. w językach narodowych oraz nabożeństwa ekumeniczne. Centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro2012 odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze w przeddzień rozgrywek, 6 czerwca, o godz. 16.00.

Specjalne przesłanie, które będzie odczytywane w kościołach, skierowali polscy biskupi. „Wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności. Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku. Taką postawę pełną, miłości każdego człowieka, ukazuje nam Jezus Chrystus. Kościół, wierny swemu Mistrzowi, do takiej postawy wzywa i taką stara się kształtować” – czytamy w słowie biskupów na Euro 2012.

Biskup Tadeusz Bronakowski zachęca nie tylko do kulturalnego, ale również trzeźwego kibicowania. „Wspierajmy polską reprezentację i inne zespoły trzeźwym dopingiem. Pokażmy naszym gościom z całego świata, że jesteśmy ludźmi wolnymi, potrafiącymi się bawić, cieszyć, przeżywać zawody sportowe bez alkoholu” – zachęca przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Krajowe duszpasterstwo sportowców przygotowało katechezy dla uczniów. Mają one zwrócić uwagę na kulturalne kibicowanie i szacunek dla kibiców innych drużyn. Dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl.

Mistrzostwa to okazja do wielu akcji ewangelizacyjnych. W Poznaniu w Strefie Kibica powstanie tzw. Strefa Jezusa, w Gdańsku odbędzie się akcja „Katolicy na Ulicy”. Ruch Światło-Życie zachęca do akcji „Kibicuj Rodzinie”. Włączyło się w nią 60 miast w Polsce.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro2012 zostaną zainaugurowane 8 czerwca w Warszawie. Organizują je wspólnie Polska i Ukraina.