DRUKUJ
 
Kongres z Przystankiem Jezus
 


Debaty z naukowcami i duchownymi, rekolekcje pod przewodnictwem ewangelizatorów brazylijskich slumsów, modlitwy, śpiewy i koncerty muzyczne – to najważniejsze punkty Kongresu Nowej Ewangelizacji. Odbędzie się on po raz pierwszy pod koniec lipca w Kostrzynie nad Odrą, przed Przystankiem Jezus.

DEBATY I NOWE POMYSŁY

Na kongres przyjedzie około tysiąca osób z całej Polski. Rozmawiać będą o sposobach nowej ewangelizacji – odnowionego sposobu głoszenia Dobrej Nowiny Chrystusa w dzisiejszym, coraz bardziej laickim świecie. Uczestnicy kongresu przeanalizują obecną sytuację Kościoła w Polsce i przedstawią nowe inicjatywy ewangelizacyjne.

Wykładowcy uniwersytetów opiszą liczbami stan wiary w Polsce. Duchowni omówią sytuację od strony duszpasterskiej. W ramach tzw. wolnego mikrofonu do dyskusji włączać się będą członkowie wspólnot kościelnych i uczestnicy kongresu, by dzielić się swoimi doświadczeniami ewangelizacji. Wśród zaproszonych do debat znaleźli się m.in. sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak, profesorowie UKSW ks. Witold Zdaniewicz i Jan Grosfeld, a także świecki rekolekcjonista i misjonarz Andrzej Sionek z Lanckorony.

Na kongresie pomysłodawcy przedstawią nowe sposoby ewangelizacji miast, parafii wiejskich, terenów nadmorskich i Bieszczad. „Mobilna parafia” to propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafii. „Każdy tata czyta dzieciom” to z kolei kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary. Kolejnym pomysłem są ewangelizacyjne spływy kajakowe dla ojców i dzieci. W czasie debat przedstawiony będzie projekt Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. Uczestnicy dyskusji mówić też będą o roli muzyki w głoszeniu Dobrej Nowiny nowymi sposobami.

REKOLEKCJE I KONCERTY

Częścią kongresu będą rekolekcje. Konferencje głosić będą dwaj włoscy księża – ojcowie Antonello i Enrique. Pracują od kilkunastu lat wśród… mieszkańców slumsów São Paulo. Poruszeni ideą Bożego Miłosierdzia głoszoną przez św. Faustynę Kowalską wyjechali do Brazylii, by w „kartonowych osiedlach” wieść radykalne życie według Ewangelii. Ich praca zaowocowała wśród mieszkańców wieloma głębokimi nawróceniami. Ich pomysłem są wspólnoty „Przymierza Miłosierdzia”. Z pomocy blisko trzydziestu takich ośrodków korzysta miesięcznie około 40 tysięcy osób. W Kostrzynie dzielić się będą swoimi doświadczeniami. Konferencje głosić będzie także abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Uczestnicy kongresu będą wspólnie uczestniczyć we Mszach Świętych, modlić się słowami psalmów oraz brać udział w adoracjach Najświętszego Sakramentu. Wysłuchają też koncertu zespołu New Life ‘M grającego wspólnie z Orkiestrą ICON. Jan Mroczek z Krakowa wykona recital na… wirtualnych organach.

PRZYSTANEK JEZUS

Na zakończenie Kongresu Nowej Ewangelizacji zostanie ustawiony Krzyż Przystanku Jezus, a ewangelizatorzy wyjdą na pole Przystanku Woodstock, by głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie. Ks. Artur Godnarski, koordynator Kongresu oraz Przystanku Jezus, spodziewa się, że w tym roku w pracę ewangelizacyjną zaangażuje się blisko dziewięćset osób. Niemal połowa z nich weźmie wcześniej udział w kongresie.