DRUKUJ
 
W Łodzi trwa szósta edycja Festiwalu Chrześcijańskich Form Teatralnych
 


Błogosławiony Jan Paweł II stwierdził, że wiara która nie staje się kulturą jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie do końca przemyślaną i nie przeżytą wiernie.

Tegoroczne hasło imprezy brzmi "W przestrzeni wiary" i nawiązuje do przeżywanego w Kościele Roku Wiary. Na scenie łódzkiego Śródmiejskiego Forum Kultury - Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17, swoje konkursowe miniatury sceniczne prezentuje sześć młodzieżowych grup z różnych części województwa. Właśnie one otrzymały taką możliwość na podstawie przesłanych wcześniej scenariuszy. Organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wybrali te, ich zdaniem najciekawsze, niosące ze sobą drogowskazy i modele pozytywnych zachowań oraz postaw, godne naśladowania na drodze wiary. Cieszy fakt, że wiele prezentacji jest autorskimi pokazami młodych twórców, którzy swoje przeżywanie wiary i prawdy ewangeliczne, przetransponowali na deski teatru.

O tym, która z grup okaże się laureatem tegorocznej edycji, zadecyduje komisja w skład której wchodzą: Andrzej Czerny (reżyser teatralny), Małgorzata Miruch – Góra (Śródmiejskie Forum Kultury) i ks. Arkadiusz Lechowski (dyrektor Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej Nadzieja). Wyniki poznamy jeszcze dziś, o godz. 14.30.

Poprzez tegoroczne hasło Festiwalu, zapraszamy młodych twórców teatru amatorskiego do refleksji nad miejscem wiary w ich życiu. Sztuki prezentowane w tej edycji, są próbą ukazania drogi rozwoju duchowego i dojrzewania człowieka w wierze. U każdego z nas, proces ten jest bardzo indywidualny. Zależy nam na pokazaniu świadectw żywej wiary, przeżywanej w dzisiejszej rzeczywistości. Chcielibyśmy, aby treści tegorocznych przedstawień, z jednej strony ukazywały komplementarność wiary i rozumu, z drugiej natomiast, sygnalizowały negatywne skutki marginalizowania jednej wartości, kosztem drugiej.   

Treści przedstawień mogą być zatem próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie znajduje się kres rozumowego pojmowania Boga, a zaczyna początek uniesienia na skrzydłach wiary oraz do czego prowadzi życie pozbawione wiary. Impulsem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o sens wiary, mogą być między innymi sylwetki współczesnych nam świętych oraz błogosławionych, ludzi wielkiej wiary, mistyków i męczenników. 

  Ten Festiwal sprawia, że młodzi spotykają się z kulturą chrześcijańską i stają się jej kreatorami. Sami pracują nad scenariuszami, kostiumami, scenografią i aranżacją ról, co wyzwala w nich twórcze zaangażowanie. Dzięki elementowi rywalizacji konkursowej, uczestnicy doskonalą swoje umiejętności aktorskie, dzielą się doświadczeniami, podpatrują umiejętności innych. Tworząc teksty scenariuszy i kreując swoje role, młodzi sięgają po treści Ewangelii i Dekalogu, niosące ze sobą uniwersalne prawdy i drogowskazy, modele pozytywnych zachowań i postaw. Podejmując swe rozważania, wzrastają do wzięcia odpowiedzialności za kształt życia własnego i społecznego, także pielęgnowania tradycji i kultury, troski o historię oraz miłość do bliźniego i Ojczyzny. Sam Festiwal, jest także formą warsztatu, gdyż komisja oceniająca występy poszczególnych grup, po każdej prezentacji, udaje się z zespołami na indywidualne konsultacje, podczas których wyraża swoje spostrzeżenia i udziela wskazówek. 

Młodzi, biorący udział w tym Festiwalu, spotykają ludzi, których pasją jest teatr, ale nadto, wyznających podobne wartości, którym nie wystarcza przeciętność, szukających prawdy i chcących w sposób artystyczny wyrażać swoje przekonania. Z każdym rokiem, organizatorzy obserwują wzrost zainteresowania projektem i poziom prezentowanych na scenie sztuk. Laureaci kolejnych edycji, są chętnie zapraszani do występów podczas rozmaitych imprez, m.in. takich jak dni kultury i sztuki chrześcijańskiej.

Marcin Kluczyński