logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
24 marca Narodowym Dniem Życia
 


Oświadczenie

Prawo i Sprawiedliwość wzywa wszystkie środowiska społeczne i polityczne do uczczenia I Narodowego Dnia Życia. Ma on służyć pobudzeniu refleksji moralnej nad powszechną odpowiedzialnością za ochronę życia, a także za przypadki jego lekceważenia bądź niszczenia. Dzień ten powinien uświadamiać całemu społeczeństwu wspólną odpowiedzialność za budowanie kultury życia we wszystkich wymiarach - w porządku prawnym, kulturze, obyczajach, edukacji i świadomości moralnej narodu.
Ustanowienie tego Dnia nakłada na wszystkie osoby i organizacje, którym leży na sercu pomyślny rozwój narodu, szczególną powinność działań na rzecz wypełniania tej uroczystości konkretną treścią społeczną. Niech Narodowy Dzień Życia będzie więc elementem wypełnienia naszej narodowej odpowiedzialności za wartość, która stanowi część dobra wspólnego całej ludzkości.
Narodowy Dzień Życia przypadający odtąd 24 marca każdego roku, stanowi ważny sukces naszego ugrupowania w walce z "cywilizacją śmierci". Prawo i Sprawiedliwość stanowczo przeciwstawia się i nadal będzie się przeciwstawiać wszelkim zamachom na niewinne życie ludzkie a w szczególności propozycjom uchylenia prawnej ochrony życia nienarodzonych czy próbom wprowadzenia do polskiego i europejskiego porządku prawnego tzw. prawa do eutanazji.
Jako inicjator uchwały sejmowej o ustanowieniu Narodowego Dnia Życia, Prawo i Sprawiedliwość pragnie wyrazić podziękowanie wszystkim ugrupowaniom i parlamentarzystom, którzy swoim głosem przyczynili się do ustanowienia tego obchodu.

Warszawa, 14 marca RP 2005

Prezes Prawa i Sprawiedliwości
Jarosław Kaczyński

***

UCHWAŁA
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia

§ 1.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza dzień 24 marca Narodowym Dniem Życia.
Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.
Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.

§ 2.
Narodowy Dzień Życia będzie odtąd obchodzony corocznie.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie w dniu podjęcia.