DRUKUJ
 
O polskich męczennikach z Peru
 


Najbliższa niedziela – 1 marca – zwana niedzielą „Ad Gentes” to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. To również okazja, by pamiętać o misjonarzach, którzy oddali życie za wiarę. Wśród nich są Polacy. Dwaj z nich –franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostaną w tym roku błogosławionymi.
 
O. Zbigniew Strzałkowski miałby dziś 57 lat, o. Michał Tomaszek – 55. Polscy franciszkanie wyjechali na misje do Peru pod koniec lat 80. Byli jednymi z pierwszych, którzy zainaugurowali tam działalność misyjną. Oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalacje wodne, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej zwłaszcza z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.
 
O. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 roku z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak), którzy otoczyli klasztor, związali ojców Zbigniewa i Michała i wywieźli samochodami za wioskę. Tam strzałami w tył głowy zabili ich.
 
3 lutego 2015 roku, na sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, został pozytywnie rozpatrzony wniosek o uznanie męczeństwa Sług Bożych o. Michała Tomaszka OFMConv, o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i ks. Alessandro Dordi. 16 lutego podany został oficjalnie termin i miejsce uroczystości beatyfikacyjnych. Odbędą się one w Chimbote w Peru 5 grudnia br. Beatyfikacja zakonników nabiera szczególnego znaczenia w trwającym Roku Życia Konsekrowanego.
 
"Po 24 latach od ich męczeńskiej śmierci i po blisko 20 latach od rozpoczęcia kanonicznego procesu beatyfikacyjnego doczekaliśmy się decyzji, która bez wątpienia jest ogromnym darem dla Kościoła w Peru, w Polsce i we Włoszech oraz trudnym do przecenienia darem dla Zakonu i naszej krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię" – mówił prowincjał o. Jarosław Zachariasz po ogłoszeniu daty beatyfikacji o. Michała Tomaszka OFMConv, o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i ks. Alessandro Dordi.
 
Krakowska prowincja franciszkanów już przygotowuje się do uroczystości. Podczas spotkania w Chimbote podjęto decyzję o powołaniu głównego komitetu organizacyjnego, który będzie nadzorował działanie komisji, odpowiedzialnych za szczegółowe sprawy.
 
5 marca w krakowskiej prowincji rozpocznie się nowenna, która zakończy się tuż przed beatyfikacją, 4 grudnia 2015 r. W 24. rocznicę męczeńskiej śmierci ojców Zbigniewa i Michała, 9 sierpnia 2015 r. odbędzie się w Pariacoto uroczyste otwarcie grobów męczenników i pobranie ich relikwii. "Pierwsza sprawa, której nie wolno nam zaniedbać, to modlitwa. Zarówno ta dziękczynna za dar męczeństwa, jak i ta błagalna o dobre przygotowania do beatyfikacji i jak największe jej owoce" – czytamy w specjalnym liście wystosowanym przez prowincjała do franciszkanów z krakowskiej prowincji.
 
 
W latach 1980-2007 zginęło na świecie co najmniej 892 misjonarzy. W ty czasie ofiarami ataków stało się również sześcioro Polaków: kleryk zakonny, ksiądz diecezjalny, siostra zakonna i trzech zakonników, wśród ich o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski.