Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
imieniny:
Amelii, Dobromira, Leonarda, Amadeusza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
25-lecie biskupstwa sufragana pelplińskiego bp. Piotra Krupy
 


 


Srebrny jubileusz sakry biskupiej bp Piotr Krupa będzie przeżywał we wspólnocie Kościoła pelplińskiego. Początki jego posługi biskupiej wiążą się jednak z diecezją koszalińsko-kołobrzeską. Jan Paweł II mianował 18 lutego 1984 r. ówczesnego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie ks. Piotra Krupę biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Święcenia biskupie przyjął on 15 kwietnia 1984 r. w bazylice kołobrzeskiej z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski. Współkonsekratorami byli biskup koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Ludwik Jeż i arcybiskup poznański Jerzy Stroba. Dewizą bp. Krupy są słowa Modlitwy Pańskiej: „Adveniat regnum tuum” (Przyjdź królestwo Twoje). Jest biskupem tytularnym Aquae Albae Byzacena.

Po reorganizacji struktur kościelnych w Polsce, 25 marca 1992 bp Krupa został sufraganem nowo utworzonej diecezji pelplińskiej. „Od siedemnastu lat, to znaczy przez większość czasu swojej pasterskiej posługi, działa Ks. Biskup Piotr w naszej wspólnocie Kościoła Pelplińskiego, służąc mu całym sercem, z pełnym oddaniem się woli Bożej, jak to sobie wyprorokował w zawołaniu biskupim” – podkreśla ordynariusz pelpliński bp Jan Bernard Szlaga, zachęcając wiernych i duchowieństwo do udziału w uroczystościach jubileuszowych.

25-lecie święceń biskupich bp. Piotra Krupy wypadało 15 kwietnia i z racji oktawy Wielkiej Nocy (wszystkie dni oktawy posiadają taki sam walor jak Niedziela Zmartwychwstania) obchody jubileuszu zostały przeniesione na niedzielę 26 kwietnia. Biskup Jubilat będzie o godz. 10.00 przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej. Homilię wygłosi biskup pelpliński. „Do wspólnej modlitwy zapraszam cały Kościół Pelpliński. Niech Jezus Chrystus, najwyższy i wieczny Kapłan, darzy swojego sługę, Księdza Biskupa Piotra, swoimi przebogatymi darami” – zachęca bp Szlaga. Przytacza zarazem modlitwę z formularza Mszy św. za biskupa: „Boże, Ty powołałeś swojego sługę Biskupa Piotra, aby kierował Twoimi wiernymi jako następca Apostołów; daj mu ducha rady i męstwa, ducha wiedzy i pobożności. Niech wierne rządzi ludem jemu powierzonym i buduje Twój Kościół, który jest dla świata sakramentem zbawienia”.

Obchody jubileuszu bp. Krupy rozpoczną się już w sobotę. W Muzeum Diecezjalnym im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego zostanie o godz. 15.00 otwarta okolicznościowa wystawa pt. „Malowanie słowa”. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy Tymoteusza Andrearczyka, malarza ze Starogardu Gdańskiego Wystawa wraz z koncertem muzycznym w Muzeum będzie dedykowana Jubilatowi. O godz. 17.00 w kościele seminaryjnym zostaną odprawione uroczyste Nieszpory z udziałem duchowieństwa, alumnów WSD w Pelplinie oraz świeckich pracowników instytucji diecezjalnych.

Bp Piotr Krupa urodził się 19 czerwca 1936 r. w Braciejowej na terenie diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1961 r. z rąk bp. Wilhelma Pluty. Po święceniach pracował jako wikariusz w Gubinie, Świebodzinie Wielkopolskim, Kołczygłowach oraz w Zielonej Górze. Został skierowany na studia specjalistyczne w Strasburgu we Francji, tam uzyskał doktorat z teologii moralnej.

Sufragan pelpliński jest profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie wykłada obecnie zagadnienia z szczegółowej teologii moralnej, przede wszystkim w zakresie sakramentu spowiedzi św. Pełni też funkcję dyrektora Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie. W Episkopacie Polski jest członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Episkopatem Francji.

(diec./md © Biuro Prasowe KEP 2009)